cipralex

etkisi en iyi olan hastalarima çoğunlukla yazdigim antidepresan. arada ben de kullanmaktayim *
uzun bir sure ara verdikten sonra (normalde yarim kullaniyorken) sinirinizi yatistirmak icin tum tableti yutmaya calismamaniz gereken antidepresan. birkac gun kendinize gelemiyorsunuz, fildir fildir donuyor etrafinizda dunya.
tarık tufan'ın '' anna'' şiirinde ismi geçen antidepresan.
ssrı (selektif serotonin geri alım inhibitörü) grubunda bulunan; genel aksiyete bozukluğu (gad) ve major depresyon tedavisinde kullanılan ilaç. ek ilaç olarak obsesif kompülsif bozukluk, sosyal anksiyete bozukluğunda da kullanımı vardır.

etken madde olarak daha önceki öncülü citalopram'ın l-enantiomer'idir. bu sebeple etkileri çok benzer olmasına rağmen yan etki profilinden daha arındırılmıştır.

ssrı gruplarının yan etki profilinden olan: libidoda azalma, anorgazmi, ejekülasyonda gecikme etkileri bulunmaktadır.düzenli kullanıldığı durumda ilk ayın sonunda bu yan etkilerde azalma gözlenmektedir.

not: sarı kantaron bitkisi ile kullanılırken dikkatli olunması gerekmektedir. ****kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririm. reçetesiz olarak alınabildiği için "drug abuse" durumuna yatkın bir ilaçtır.dikkatli olunması gereklidir.

içerik kuralları - iletişim