çirkin olmak – Tıbbiyeli Sözlük
güzellik ve estetikten yoksun olmaktır.tabii ki bu durum zihinlere, mekâna, zamana göre değişir.görecelidir.bir insan asla toplumun tamamınca güzel veya çirkin bulunmamıştır, tarihin en çirkin kadınlarından leyla'yı bile ferhat gibi bir delikanlı sırılsıklam sevmiştir.ya da herkesçe güzellik abidesi seçilen bir insan, kendini çirkin bulabilir.çirkin olmaya güzel bir açıdan bakarsak, charles bukowski şöyle demiştir: çirkin olduğunuzda bilirsiniz ki, sizi seven gerçekten seviyor.
Hamam böcekleri darılmasın hep onlardan örnek veriyorum ama uğur böceği karşısında hiç şansı olmamaktır. Ayrıca bukowski'ye katılmıyorum, sizinle beraber olan insandan şüphe edersiniz. insanlar hep güzele koşar ve belli standartlar vardır, bu acı bir gerçektir. kimse de çıkıp politik doğruculuk yapmasın şimdi. Ya da yapsın bana ne. Eksileyin kız.
dünyada olabilecek en kötü şeydir. derhal estetiklerle bu durum düzeltilmelidir. bunun için tabi önce biraz para biriktirmek gerekir.
Fiziksel çirkinlik ruhsal özgürlüğün sağlayıcısı ve toplumsal beklentilerden soyutlanabilmektir.Ruhsal/mental çirkinlik ise kokuşmuşluğun, çürümüşlüğün kendisidir.