çok cahilsin keşke ölsen

hocaların bayıldığı edebiyat akımı. "tıpı bırak bunu da bilmiyorsan, siz önceki yıllarda naptınız, nasıl doktor olacaksınız, biz sizin gibiyken böyle değildik" gibi cümleler oldukça sık kullanılır. asistanlık döneminde de devam ediyor anladığım kadarıyla, o sebeple bir an önce direnç geliştirip arsız bir birey olmak sanıyorum çözümü. tabi bir de gerçekten eksik olunan konuları çalışmak gerekiyor. sanıyorum bu da onların motive etme şekli. ne kadar inek olursanız olun, bu edebiyat akımından nasibinizi alırsınız.
sayın hocalarımız anlatırsanız öğreniriz, bize çuvaldızı defalarca batırıyorsunuz biraz da iğneyi kendinize batırın.
evet yakın zamanda güzel bir fırça yedim ama alışıyor bünye *
 spoiler!
dün bir meslektaşımın diğerine söylediği, her ne kadar haklı da olsa söylememesi gereken söz öbeği. söyleyen kişi kardiyolog, söylenen perifer ilçe acilinde çalışan pratisyen hekim arkadaşımızdı. acilde çalışan arkadaş trop yüksekliği olan hastanın mı'a ilişkin ekg bulgusu olmaması nedeniyle nonst mı olarak sevk etmeye çalışıyordu. hastanın nabzının 170 180lerde olması nedeniyle troponin yüksekliği olduğu barizken bunun nonst mı olduğunu söyleyen arkadaşımıza, kardiyolog arkadaşımız tarafından mesleğimizin nasıl yapıldığı ciddi anlamda aşağılayıcı ifadelerle anlatıldı. en son başlıktaki söz benzeri ifadeler ve bulunduğu ilçedeki hastalanan insanlara allah yardım etsin diye dua ederek görüşmeyi kapattı. hasta anamnezi almak, seri ekg takibi yapmak, svt'yi kırmak için medikasyon uygulamak, trop yüksekliğine neden olabilecek diğer faktörleri göz önünde bulundurmak, bunlar sonucunda hasta sevk edilecekse net olabilmek pratisyen hekimin yapabileceği işlemler iken bunlar sorgulandığında, ben pratisyen hekimim denirse diğer arkadaş mizacı sert ya da nöbetinde bunalmış bir arkadaşsa aşağılayıcı davranabilir, teknik olarak hatalı olmasa da etik olarak hatalıdır. burdan, özellikle acil stajlarında öğrenilebilecek ne varsa öğrenip tıp fakültesinden mezun olunması gerektiği dersi çıkartılırsa hastalarımıza daha faydalı olabileceğimiz açıktır.
şaka yollu da olsa birilerinin ölmesini isteyen koyun sürülerini peşine takmış ifade.
bence birinin ölmesini istemek çok canice bir düşünce. “motorla ses çıkaran insanların kaza yapması…” gibi ifadelerin kullanıldığı bir platformda bu düşüncenin destekçi bulması da canilerin hiç de az olmadığını gösteriyor. ölüm sözde basit ama gerçekte korkutucudur bunu idrak edemeyenler tarafından kullanılması da ölüm üzerine düşünmekten kaçtığımızın ifadesidir.

içerik kuralları - iletişim