2015 sonlarında acil kılavuzda değişen yerleri oldu, herkesin bir okumasını öneririm,sitelerde çevirileri mevcut
Yurtdışında dnr kavramı mevcut iken ülkemizde yasal dayanağı maalesef yoktur, bundan ötürü her hastayı döndürmek yasal zorunluluk arkadaşlar bilginize
etkili bir şekilde uygulandığında normalinin yüzde yirmi beşine kadar kardiak output oluşturabilecek prosedür. en azından ben öyle biliyordum. "dur lan bi bakayım şuna pubmedden, sözlüğe yanlış bi şey yazmayayım" motivasyonuyla yapılan küçük bir araştırma gösterdi ki kardiak output tecrübesiz ellerde yüzde yirmi beşlerde takılırken tecrübeli ellerde yüzde yetmiş beşlere kadar yükselebiliyormuş.

edit: imla
Dönem 1 hekimlik derslerinin vazgeçilmezidir kendileri.farklı konuda bile olsa kendinden söz ettirir,ettirmelidir.Hayatidir kendileri çünkü.
Kaliteli cpr için:
•Güçlü bas(en az 5 cm) hızlı bas(100-120/dk)
•Tam göğüsün gevşemesine izin ver
•Basılar arasındaki kesintileri en aza indir
•Aşırı ventilasyondan kaçın
•Bası yapanı her 2 dk'da bir veya yorulduysa en kısa sürede değiştir
•İleri hava yolu yoksa 30:2 bası-ventilasyon oranını sağla
Dua gibi ezberlenmesi, dans gibi tekrar edilmesi gereken, sağlıkçıların, öğretmenlerin, çocuk sahibi insanların, kalabalık mekanlardaki yetkililerin bilmemesinin suç sayılması dahi gereken basit ama hayat kurtarıcı gidenek.

Bir kaç tüyo vermek üzereydim ki, bir basamağının diğerinden daha az ya da fazla değerli olamadığını fark ettim. Mutlaka tüm ayrıntılarıyla öğrenelim, öğretelim.
her tıbbiyelinin adı soyadı gibi bilmesi gereken.

biliniz, ara sıra tekrar ediniz, ihtiyaç olduğunda da etrafa bakınıp başkasından bekleyeceğinize cpr yapınız. insan yaşamı bu.