cumhuriyet halk partisi – Tıbbiyeli Sözlük
görsel
ulu önderimiz `mustafa kemal atatürk` tarafından 9 eylül 1923 tarihinde halk fırkası olarak kurulmuş daha sonra adına cumhuriyet eklenmiştir. merkez sol cenahta yer alır.şu anki genel başkanı `kemal kılıçdaroğlu` olup ana muhalefet partisi görevini icra etmektedir.politikaları ile ana görüşlerinden biri olan `atatürkçülük` ilkesinden oldukça uzaklaşmış olup, türkiye'nin sorunlarına yönelik çözüm politikası üretememektedir.trabzon'da yapılan son il başkanları toplantısında kemal kılıçdaroğlu tarafından parti yöneticilerine meyhanelere gidip içki masasında ülkeyi kurtarmak yerine halkla buluşulması talimatı verilmiştir.
1923'te gazi mustafa kemal atatürk önderliğinde kurulmuş olup, kökleri türk ulusu'nun yok oluşuna ve vatanının paylaşımına engel olmak için 1919'da kurulan anadolu ve rumeli müdafaa-i hukuk-ı milliye cemiyeti'ne (armhc) dayanmakta olan parti.
görüşleri altı ilkede toplanır.
1-inkılapçılık
2-laiklik
3-devletçilik
4-milliyetçilik
5-halkçılık ve
6-Cumhuriyetçilik
cumhuriyet halk partisi, cumhuriyetin, osmanlı devrindeki kapitülasyonlar ve azınlıkların ticaret tekeli nedeniyle çöken ekonominin düzeltilerek kalkınma gerekliliğinin olduğu, altyapısız bir ülkenin bayındır ve mamur hale getirilmesi zorunluluğunun doğduğu ve yurtta mürtecilerin ve bozguncuların çıkardığı isyanlarla boğuşulan en zor devresi olan kuruluş yıllarında tek parti olarak iktidarda kalmıştır. (1923-1945) bu devrede Türkiye'nin kalkınma adımları için gerekli medeni inkılaplar vücuda getirilmiş ve yeni ve güçlü bir ulus yaratılmıştır.
ikinci dünya savaşı çıktığı esnada cumhurbaşkanı inönü ve chp hükumeti, türkiye'yi, hem avrupa'daki italyan faşistler ve nazilerin istilasından kurtarmıştır hem de britanya, abd ve sovyetler'in müdahalelerinden korumuştur. ikinci dünya savaşından sonraki değişimler, çok partili hayata, biraz erken de olsa geçmemize yol açmıştır.
demokrat Parti'nin ülkenin dinamiklerini siyasi nedenler ile bozmasını takiben Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki gelişim rüzgarı biraz durulmuştur. buna ilaveten 70'lerde ekonomik sıkıntılar ve sokak olayları baş göstermiştir.
70'li yıllarda chp tekrar iktidara yeni lideri Ecevit ile ortak olmuştur. bu dönemde bir koalisyon hükümetini meydana getiren partiler parlamenter devlet sisteminde ilk başlarda uyum içinde çalışmışlardır. cumhuriyet halk Partisi'nin bu döneminde Ecevit liderliğinde kıbrıs adasında türklere karşı başlatılan zulüm engellenmiş ve Kıbrıs barış harekatı gerçekleştirilmiştir.
sokak olaylarının artması ve 80 ihtilalinden sonra tüm diğer siyasi partiler gibi cumhuriyet halk partisi de kapatılmış ancak 1992'de eski kurullarının bir araya gelmesi ile siyasi hayata tekrar dönmüştür.
günümüze kadar pek çok siyasi parti gelip geçmişken, chp varlığını türk ulusu için sürdürmüş ve geleneklerini korumuştur ve türkiye cumhuriyeti varlığını sürdürdükçe bu ülkenin temel taşlarından biri olmaya da devam edecektir.
cumhuriyet halk partisi doğrularıyla yanlışlarıyla, gerçekleştirdikleri ile ve eksikleri ile türk tarihinde önemli bir yer tutan partidir. en önemlisi de, Atatürk önderliğinde kuruluş yıllarındaki felsefesi, asla bize ne yapmamız gerektiğini dikte etmenin değil, Dünya'nın değişen ve gelişen dinamiklerine uygun, yeni fikirlere bağlılığın güzel bir ifadesi olmuştur. bu düşünce türk milletinin dünyanın değişen şartları karşısında güçsüz kalmaması için değişime ve gelişime teşvik eder.
Atatürk'ün kurduğu parti sıfatı sayesinde oy alabilen bir partidir şu anda. Atatürk istismarcısıdır(Yılmaz Özdil gibi). Bu sıfata sahip olmasa oy moy alamaz. HDP ile kol kola yürümeye bayılır. İstanbul'a il başkanı yaptıkları insan sözde ermeni soykırımı destekleyicisi, pkk sempatizanıdır. Atatürk bunları görse ne derdi acaba??

Yapıcı konuşmak gerekirse daha fazla oy almak ve destek görmek için kendini toplamalı hdp ile bağlarını kesmeli bazı gruplara bu sayede prim vermemelidir. Gerçek Atatürk ilke ve inkılaplarına dönmelidir.
kuruluş ilkelerinden uzaklaşmış, son kullanma tarihini öne çekip kendi kendinin sonunu getirmiştir. kapatılması yeridir. son çıkan ışığı kapatsındır.

tek çekincem şudur, tamam demokrasimiz yok ama şeklen de olsa birşeyler var, belkide burada sözü geçen birşeyler chp dir.
bir garip parti.
şu anki geldiği nokta solculuk ama kamal'in solculukla uzaktan yakından alakası olmadığı gibi hatta solcuların düşmanı olan faşistlerin bir ferdi olması daha çok kabul edilebilirdi.

bir de içindeki Cumhuriyet kelimesi sonradan konulmuştur başta yoktur.