death note

22 Entry Daha
37 bölümden oluşan, çok başarılı bir kurguya sahip anime. izleyecekseniz anime olarak görmeyin bu eseri. her bölüm yaklaşık yirmi dakika. yani 37x20=740 dk tutuyor ama yaklaşık bu tam değil, introları ve outroları saymazsak. yani godfather 1, 2, 3 gibi toplam süresi. o yüzden film gibi izleyin dedim. akıcılığını da godfather üzerinden anlatabiliriz. ilk on bölümünü izleyince yok böyle bir şey diyebilirsiniz, o kadar güzel yani godfather 1. ön ve yirmibeşinci bölümler arasını godfather 2 olarak alalım. geriye kalanlar da godfather 3 olsun.
konusu adından da belli. death note denilen bir defter var ve bu defterler animede ölüm meleği denilen shinigamilere ait. bir shinigami bu defteri dünyaya düşürürse ve birisi o defteri bulursa o shinigami defteri bulan kişinin yanında olmak durumunda, yardım etmese bile yanında olmalı. defterin özelliği deftere ismi yazılan kişi, ismi yazılırken yüzü de düşünülürse ölür. yüzünün de düşünülmesi aynı isimli başka kişilerin ölmemesi içindir.

 spoiler!
bu defteri dizinin ana karakteri light yagami adında zeki, yakışıklı bir liseli bulur. defteri açar ve defterin ölüm defteri olduğunu ve özelliklerini okur ama sallamaz ilkten. sonra geri alır. bir suçlunun ismini yazarak dener defteri. defter çalışmaktadır, üzerinde yazanlar doğru söylemektedir. defterin shinigamisini sadece defter ve dokunan kişiler görebilir. lightın bulduğu defterin shinigamisi ryuk adında elma bağımlısı biri. deftere yazılan ismin nasıl öleceğini deftere sahip olan kişi belirleyebilir ama gerçekleşebilmesi ihtimali olmayan ölümler gerçekleşmez. eğer herhangi bir ölüm türü belirlenmezse kalp krizinden ölür adı yazılan kişi. light yagami bunu dünyayı değiştirmek için kullanmak ve yeni dünyanın tanrısı olmak istemektedir, adaletin yargının kendisi olmak istemektedir. bu yüzden haberlerde gördüğü suçluları bir bir öldürmeye başlar. neredeyse hepsi kalp krizinden ölen suçlular tabi ki polislerin, hükümetin ve diğer hükümetlerin dikkatini çeker ve bunu yapan kişiyi aramaya başlarlar. halk bu kişiye kira ismini takmıştır bile. bu kişiyi bulmak için hükümetler seferber olur. l isminde bir dedektif de işin başına geçer. l dünyaca ünlü birçok zor davayı kendi başına çözebilmiş çok zeki ve muhtemelen otizmli bir karakterdir. l kira'nın japonya'da olduğunu bulur çünkü kira'nın defteri denemek için öldürdüğü kişinin haberi sadece japonya'da bir şehirde yayınlanmıştır. l kira'nın bir kişiyi yüzünü ve ismini bildiği zaman öldürebildiğini de keşfeder. kira japonya'da olduğundan japon polisi kira'yı aramak için bir ekip kurar ve ekibin başındaki şef light yagami'nin yani kira'nın babasıdır. l ve kira'nın çok iyi satranç oynayan iki zorlu rakip gibi zekice hamlelerle birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışmalarıyla devam eder dizi. kira l'i adaletinin önündeki bir engel olarak görmektedir, l ise kira'yı acımasız bir katil olarak görmektedir ve yakalamaya çalışmaktadır. devamını izlemenizi tavsiye ederek daha fazla spoiler vermeden bitireyim giriyi. kült bir animedir, pişman olmazsınız.

wata şiva eru desu!
6 Entry Daha

içerik kuralları - iletişim