death note

ben nasıl bu başlığa yazmamışım lan dedirten başlık.
izleyeceğim dizide-filmde zeki bir karakter olmasına özen gösteren beni 2 tane müthiş zeki karakterle mest etmiş animedir.
(bkz:ryuzaki)
(bkz:yagami light)
herkese ilaveten ben de müzikleri harika diyorum ki ne kadar harika olduğunu anlayın.
ve son olarak kamu spotu diye paylaşalım arkadaşlar: ‘death note izleyin’
 spoiler!
her şey çok güzel falan derken ‘l’ gibi gelmiş geçmiş en mükemmel karakteri öldürmesiyle beni derin bir kedere boğmuştur.
hakkında çok şey duyduğum, beni meraklandıran ama bir türlü izleyemediğim animedir.
37 bölümden oluşan, çok başarılı bir kurguya sahip anime. izleyecekseniz anime olarak görmeyin bu eseri. her bölüm yaklaşık yirmi dakika. yani 37x20=740 dk tutuyor ama yaklaşık bu tam değil, introları ve outroları saymazsak. yani godfather 1, 2, 3 gibi toplam süresi. o yüzden film gibi izleyin dedim. akıcılığını da godfather üzerinden anlatabiliriz. ilk on bölümünü izleyince yok böyle bir şey diyebilirsiniz, o kadar güzel yani godfather 1. ön ve yirmibeşinci bölümler arasını godfather 2 olarak alalım. geriye kalanlar da godfather 3 olsun.
konusu adından da belli. death note denilen bir defter var ve bu defterler animede ölüm meleği denilen shinigamilere ait. bir shinigami bu defteri dünyaya düşürürse ve birisi o defteri bulursa o shinigami defteri bulan kişinin yanında olmak durumunda, yardım etmese bile yanında olmalı. defterin özelliği deftere ismi yazılan kişi, ismi yazılırken yüzü de düşünülürse ölür. yüzünün de düşünülmesi aynı isimli başka kişilerin ölmemesi içindir.

 spoiler!
bu defteri dizinin ana karakteri light yagami adında zeki, yakışıklı bir liseli bulur. defteri açar ve defterin ölüm defteri olduğunu ve özelliklerini okur ama sallamaz ilkten. sonra geri alır. bir suçlunun ismini yazarak dener defteri. defter çalışmaktadır, üzerinde yazanlar doğru söylemektedir. defterin shinigamisini sadece defter ve dokunan kişiler görebilir. lightın bulduğu defterin shinigamisi ryuk adında elma bağımlısı biri. deftere yazılan ismin nasıl öleceğini deftere sahip olan kişi belirleyebilir ama gerçekleşebilmesi ihtimali olmayan ölümler gerçekleşmez. eğer herhangi bir ölüm türü belirlenmezse kalp krizinden ölür adı yazılan kişi. light yagami bunu dünyayı değiştirmek için kullanmak ve yeni dünyanın tanrısı olmak istemektedir, adaletin yargının kendisi olmak istemektedir. bu yüzden haberlerde gördüğü suçluları bir bir öldürmeye başlar. neredeyse hepsi kalp krizinden ölen suçlular tabi ki polislerin, hükümetin ve diğer hükümetlerin dikkatini çeker ve bunu yapan kişiyi aramaya başlarlar. halk bu kişiye kira ismini takmıştır bile. bu kişiyi bulmak için hükümetler seferber olur. l isminde bir dedektif de işin başına geçer. l dünyaca ünlü birçok zor davayı kendi başına çözebilmiş çok zeki ve muhtemelen otizmli bir karakterdir. l kira'nın japonya'da olduğunu bulur çünkü kira'nın defteri denemek için öldürdüğü kişinin haberi sadece japonya'da bir şehirde yayınlanmıştır. l kira'nın bir kişiyi yüzünü ve ismini bildiği zaman öldürebildiğini de keşfeder. kira japonya'da olduğundan japon polisi kira'yı aramak için bir ekip kurar ve ekibin başındaki şef light yagami'nin yani kira'nın babasıdır. l ve kira'nın çok iyi satranç oynayan iki zorlu rakip gibi zekice hamlelerle birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışmalarıyla devam eder dizi. kira l'i adaletinin önündeki bir engel olarak görmektedir, l ise kira'yı acımasız bir katil olarak görmektedir ve yakalamaya çalışmaktadır. devamını izlemenizi tavsiye ederek daha fazla spoiler vermeden bitireyim giriyi. kült bir animedir, pişman olmazsınız.

wata şiva eru desu!
animeye yeni başlayan birinin ilk izlemesi gereken anime. sonrası kendi gelir.
kulağımda “deesu nooto” diye bir ses çınlatan anime. ryuk en güzel karakteridir.
animesi ne kadar iyi ise netflix tarafından çekilen filmi (live action movie) o kadar kötüdür izlenmesini tavsiye etmem.

ayrıca ikinci openning şarkısı ile metalhead olan şahsımı hem şaşırtmış hem de inanılmaz mutlu etmiştir.

animesini hiç izlemedim henüz ama mangaları efsaneydi. hatta karakterleri çok benimseyip çizimlerini yapmışım not defterlerime, ara sıra geliyor elime. tavsiye ederim okunmasını
netflix dizisidir. yazarların bu deftere yazmak istediği isimler var mıdır merak konusudur.(bkz:tıbbiyeli itiraf)
lise sonda sınıfça içine düştüğümüz bataklık. sadece bir set manga vardı ve sınıf 14 kişiydi, diğerlerini beklememek için hızla okuyorduk ta ki müdür yardımcımız kameradan görüp hepsini toplayana kadar. sonunu hala bilmiyorum
  • /
  • 3

içerik kuralları - iletişim