derin tendon refleksi

nöroloji sözlü sorularımdan ilk birkaçını oluşturup hakkında bana yöneltilen soruları bildiğim için (şükür en çok bildiğim yerden geldi) hocalarımdan ''kocaman bir affferin kız, bunları bildiğin için teşekkür ederiz, çok güzel.'' şeklinde güzel sözler duymama vesile olup, sözlüden çıktıktan sonra 'yaşasın yaa yaşasınnn, geçtimmm!! hoca bana afferinn dedii, bildiğim için teşekkür ettiii!!' zaferini yaşatmış refleks. bu yüzden pek bi severim kendilerini. en güzel sözlümdü sanırım.

şimdi sözlüyü anlatıyorum:
+hastanın dtr'lerine bak bakalım.
-steril iç sesi: hepsini gerçekten eksiksiz alabildiğime inanamıyorum allahım!! dur ikişer kere al da hocalar iyice görsün alabildiğini steril. *

+ bu reflekslerin medulla spinalis'te hangi segmentlerden lif aldığını söyle bize steril.
-biseps: c5-c6
brakioradial: c5-c6
triseps: c6-c7
patella: l2-l4
aşil: s1 hocam.

+ (hakkındaki son ve zor sayılabilecek sorum) medulla spinalis c7 segmentinde kesisi/lezyonu bulunan bir hastada bulacağın fizik muayene dtr bulgularını sırala bakalım evladım. (bildikçe seviliyor, evlat oluyorsunuz swh.)
-hocam kesi seviyesindeki dtrlerde refleks alamam, triceps kaybolur. altındaki seviyelerdeki dtrler artar. üstündekiler etkilenmez.(canım hocalarım bunun üzerine sağolsunlar iltifat ettiler. sonrasında biraz zorlayalım bu çocuğu dediler ve ardından 5-6 tane zor soru geldi ama filmimiz mutlu sonla bitti.)
keşke benim de tendonum olsa diyen fakir halk kitlelerinin dahi basitçe bakarak mutlu olabileceği refleksler.
(bkz:keşke benim de tendonum olsa)
(bkz:umut sarıkaya)
 spoiler!

içerik kuralları - iletişim