devlet hastanesiyle özel hastane arasındaki fark

devlet hastanelerinde ''hasta'',özel hastanelerde ''müşteri'' olarak görülürsünüz.
devlet hastanesinde yüzünüze bakmadan gönder gelsin denirken özel hastanede her işlem öncesi vezneye gönderirler.
devlet hastanesinde bütün personeller ize asık bir surat ile bakar. sizi bir hasta olarak değil sadece bir vatandaş olarak görür ama bir hastanenin içinde hasta vatandaştan ötedir, hastadır. poliklinik sırası beklerken oturacak yer kalmaz. poliklinik kapısında bol bol kavga olur.
özel hastanede ise verdiğin para ile doğru orantılı olarak seni arabana kadar bırakacak biri bile olabilir. poliklinik sırası beklemek daha az eziyetlidir.

iki tür hastane de hastaya müşteri gözü ile bakar. ne kadar çok hasta bakılır ise o kadar hastane kazanır. ancak devlet hastanesinde ilginç bir durum vardır. devlet hastanesi "gereksiz" hastaları(birinci basamak) kabul etmediği vakit zarar eder. ancak devlet kazanır. yani devlet hastanesini de yarı özel kurumlar gibi görebiliriz.
devlet hastanesinde ameliyathanedeki aletler bozuktur. her setin içinde o vaka için kullanılacak bir çok alet bozuk çıkar. süturlar genelde basit çin malı sütur olur. ethicon bulmak ise bir hayaldir. ancak özel hastanelerde sarf giderinin bir kısmı cerraha ait olduğu için isteyen cerrah istediği ürünü kullanabilir.
devlet hastanesinde sedyeler gibi bir çok hastanın temas ettiği yer hastalar arası geçiş yapılırken temizlenmez. ancak özel hastaneler temizlik açısından daha öndedir.
özelde müşterisin bir bakıma. devlette hademe bile sana hesap sorabilir. zamanında baba sormuşluğu da vardır. lakin yanımda valide sultan olmasından mütevellit adama fiziksel bir müdahalede bulunamamıştım.
(bkz: money talks)
(bkz: özel hastane)
(bkz: özel halk otobüsü)
burada herkes devlet hastanesine laf etmiş de gençler, her devlet hastanesi aynı değil. ayrıca bir uzman muayenesi 50 lira test başı yeniden para alınan yerde zaten müşterisin. benim öyle kötü anılarım yok doğrusu genelde iyi insanlardı, ben de öyle davranmaya çalışıyorum yolu düşeni nöbetime beklerim
aradaki tek fark otelcilik hizmetidir diğerleri devlette daha iyi olmak üzere pek fark etmez.
tuvaletlerdir. devlet hastanesi tuvaletlerinde neyle karşılaşacağınızı bilemezsiniz. üst kat tuvaletinde kafanıza damlayan pis su, tuvalet kağıdı olmaması, tuvaletlerin iğrençliği... özel hastaneler ise böyle değildir. düzenli temizlenir.
devlet hastanesinde hastane calisanlarina karsi sizin haklarinizi savunan robin hoodvari stajyerler/caylaklar/iyi adamlar vardir
* ozel hastanede oyle gorunup cuzdani alttan alttan tirmiklayan cakallar doludur

- devlet hastanesinde gereksiz calisan coktur, aslinda orada olmamasi gerekir o adamin/kadinin. "insan" ile calismayi bilmeyen kereste doludur, ve bunu gizlemez. 20 yasindaki caylak hemsire 70 yasindaki babaannesi yasinda kadina otur, gec, ac gibi emir kipinde konusabilir
* ozel hastanede kereste bulmak zordur, araya kaynayanlari da traslayip nezaket ogretmeye calismislardir. ama ozunde yine kereste, etik nedir bilmeden hareket eden orada da vardir

- devlet hastanesinde doktorlar hastalarin hayir dualarini alir
* ozel hastanede doktorlar hastalarin paralarini alir

- devlet hastanesi soguktur, mesafelidir, ama iceride tanidiginiz varsa guven verir, aileden biri gibi hissettirir
* ozel hastane babanizin mali bile olsa o sicaklik yoktur, hep bi yapmaciklik vardir

- devlet hastanesi cok eziklenir, itin gotune sokulur ama olmazsa olmazdir, candir canandir. her ne kadar sevilmese de, guvenilmese de donup dolasip gidilecek yerdir, uzaktaki koy gibidir
* ozel hastane onunden gecerken yemek kokusu duyup yutkunulan ama iceri girip yenilmeyen lokantadir, camin ardindakidir, hayalleri susleyendir, asik olunup elde edilemeyen sevgili gibidir

*kamu spotu*

- devlet hastanesi imkan yetersizliginden dolayi aci cekendir. ah ulan bi param olsa diyendir, pediatrik onkolojide yatan cocuklara oyun odasi yapsam diyendir (bkz: kaçuv) (4 duvar arasinda aylarca yillarca yatan cocuklar icin siz de harekete gecebilirsiniz. kacuv sizleri bekliyor her zaman)
* ozel hastane boyle bisey demez. ozel hastanede kalici olarak kanser tedavisi goremezsiniz. mumkun degil ya bir insanin o kadar parasi olmasi. aklim almiyor, tahayyul edemiyorum.

içerik kuralları - iletişim