devlet hizmet yükümlülüğünde stratejik personel uygulamasının durdurulması – Tıbbiyeli Sözlük
67. devlet hizmet yükümlülüğü kurasında danıştay 16. dairesi tarafından `stratejik personel` uygulamasının yürütmesinin durdurulması sonucu son 2 yılın 360 günü aynı ilde sosyal güvenlik primi yatması koşulu ile doktorların eşinin çalıştığı ile ataması yapılmıştı. Daha sonra sağlık bakanlığının itirazının kabul edilmesi sonucu uygulama tekrar yürürlüğe girmişti. bu sefer de danıştay 5. dairesi tarafından yürütmesi durdurulan uygulama ile eşleri özel sektörde çalışan ve gerekli şartları atanma talep edilen ilde son 2 yılın 360 günü sosyal güvenlik primi ödenmesi pratisyen ve uzman doktorlar da eş durumu atamasından faydalanabilecek.
ülkede hak hukuk adalet gibi kavramların olmayışından ötürü 3 vakte kadar iptal olacak karardır.
70. dhy kurası öncesi insanların evlilik olayını hızlandırmasına sebep olmuş karardır. insanlar her an iptal olur korkusuyla hunharca nikah kıyıyor.
sağlık bakanımız `recep akdağ`'ın türk hekimlerine armağanı olarak 71. dhydevlet hizmet yükümlülüğü ile eczacı ve diş hekimlerini de kapsayacak şekilde genişletilerek tüm haşmetiyle uygulanmaya devam edilecektir.eşi özel sektörde çalışan stratejik personel olmayan sağlık çalışanları için tayin şartı olan 2 yılda 360 gün prim şartı da son 4 yılda 720 gün olarak güncellenmiştir.