din

arapça kökenli bir kelime

anlam olarak yol,hüküm mükafat demektir

günümüz türkçesinde karşılığı `ideoloji`

hayat tarzı

(bkz: din ile inanç farkı)
ebeveynlerimizin küçüklüğümüzden beri bilinçaltımıza işlediği, büyüdükçe sorguladığımız; bazılarımızın daha da içselleştirdiği bazılarımızın da reddettiği olgu. bizi bu hayata bağlayan genlerimize işlenmiş hayatta kalma içgüdüsü. hatta dna tamir mekanizmalarında bile vardır. hata düzeltilemediğinde o hasarlı haliyle çoğalmaya devam eder(tıbbi adını hatırlayamadım affedin). kanser de böylelikle oluşur. (en kaba tanımıyla). neyse konu o değil konu bizim hayatta kalma içgüdümüzün dnalarımızda kodlu olması. dine allaha inanmayan çok insan var ama hala birçoğu hayatta. benim merak ettiğimse bu insanların neden hala yaşamak istediği? niye yaşıyoruz ki? şu anda öldürsem kendimi hiç bir anlamı olmayacak bu dünyanın, kavgalarımın, sevinçlerimin, her şeyin hiç bir anlamı yok. peki ben neden hala yaşamaya devam ediyorum? inanın hiç bir fikrim yok. sanırım daha demin bahsettiğim o içgüdü. kendimi öldürürsem cehenneme gideceğimi falan da düşünmüyorum ama neden öldürmediğimi de bilmiyorum. anlayacağınız boşluktayım. hasan sabbaha göre din merdiven gibiymiş basamak basamak ilerlersin ve en son basamak da geçildiğinde din yoktur . o yüzden sabbah dinim dinsizliktir dermiş. ne diyeyim nasıl dua edeyim bilemiyorum artık. sadece artık zihnimi rahat bırakıyorum. düşündükçe bir yere varamadığımı hatta kendimi ölüme sürüklediğimi fark ettim. en iyisi anı yaşamak an'da kalmak. hem ne demiş aynalı dede: dem bu demdir dem bu dem
güçsüz insanlar aklını kaybetmesin diye var. yoksa kimse görünmez olan bir güce sığınmaz. resmen dinlerle vicdanlarımızı hafifletiyoruz.
din, hayatı anlamaya yönelik oluşturulan herhangi bir inanç sistematiğidir.
"sene 2018, din yalan" dediğiniz zaman aslında kendinizi inkar etmiş oluyorsunuz. çünkü sizin hayata verdiğiniz anlam bu ve bu da sizin dininiz.
hayatı kendi kendine meydana gelmiş varlıklar bütünü olarak anlamlandırmak, hele ki yokluk denilen tanımsız şeyden varlığın neden oluştuğunu böyle olup bitmiş şeklinde düşünmek oldukça ilginç bir dindir. hayata anlam yüklemeyen, sıradan oluşum-gelişimlerin birbirini takip ettiği, evrenin başıboş olgular bütünü olduğu inancı doğrultusunda size hiçbir sorumluluk yüklemeyen bir sistematiktir ama, evet, bu da bir dindir.
bunların yanı sıra, yaratıcı tarafından gönderildiğini söyleyen ve (yaratıcıdan gelmediği ispatlanamaz şekilde) olağanüstülükler içeren birtakım mesajlar da farklı bir din kurumudur.
çoğu zaman bazı din tarafgirleri fütursuzca sorgulamasız bir yol tutarlar. mesela "hayatın anlamsız olduğu düşüncesine iman eden birisi" kesinkes böyle olduğuna inanmıştır ve bunun sarsılmaz bir gerçeklik olduğunu düşünür. ama konu başka dinlere geldiğinde birçoğu "yav siz de hiç sorgulamıyorsunuz" derler.
 spoiler!
sonuç: herkes kendi dinini seçer.
üzerinde en çok tartışılan konulardan biri. neyi tartışılıyorsa... siz hiç din tartışması sonucunda " haklısın senin dinine geçiyorum lan." denildiğini gördünüz mü?

içerik kuralları - iletişim