dini kullanmak

tarihin bir çok döneminde rast gelinen olaydır.

en bilineni ve tarihi etkileyeni muhtemel kudüs'te veya yakınlarında doğan isa'yı ölümünden yıllar sonra sahiplenip, hristiyanlıgin katolik kolunun merkezini roma'ya oradan vatikan'a taşıyan büyük roma imparatorluğudur.
bu durum o kadar benimsenmiştir ki kimse de çıkıp "ulan isa ibrani/arap bize ne oluyor da vatikan'da birbirimizi parmaklıyoruz" diyememiştir. düşünmüştür ama diyememiştir din güzel lokma cebi doldurur ardından haç için savaşacak binler hatta milyonlarca ahmak kazandırır. bu sayede "yüce tanrı isa istiyor hücum" dersiniz paraları cukkalarsınız

hıyara tuz olan bir diğer olay ortodoksların başkentinin istanbul olmasıdır. istanbul müslümanların eline geçince merkez moskovaya kaymıştır.

"hepiniz eziksiniz biz en özeliz' diyen birleşik krallık kendi ırkına has anglikan kilisesinı kurmuştur.

islam açısından olay ise abbasiler ile başlamıştır. yine kudüs'e yakın olan petra'da ortaya çıkan dinin başkentini şimdiki mekke'ye taşımışlardır.

aradan geçen yüzyıllar sonra osmanlı egemenliğine giren kutsal topraklar ile dinin başkenti dersaadet olan istanbul'a halifelik ile gelmiştir. türkiye'nin halifeliği kaldırması ile islamın başkenti tekrar mekke olmuştur.

bu olaylar yaşanırken yine bir hıyara tuz olmak isteyen fatimiler şiiliğin başkentini mısır olarak belirlemişse de bu çok da uzun sürmemiştir.

şiiliğin mısırdan silinmesi ve mısır'ın sünni olmasından yararlanan acemler sünniliği terk edip şiiliğin merkezini iran'a taşımışlardır.

bu arada kıs kıs güldüğünü tahmin ettigim yahudiler herhalde "biz yalan attık bunlar inandı' diye düşünmüşlerdir.

yahudiler ta milattan önce kudüs'te kurdukları dünya hakimiyeti hayalini bu çağda şüphesiz şekilde elde etmişlerdir. masal satarak elde edilen en büyük gelir bu olsa gerek.

tüm bunların nihayete erdiği nokta şudur ki,
insan öldürmek, cariye almak, mal mülke konmak, şehirleri işgal etmek, adını duyurmak için din siyasete alet edilmiştir.
normal şartlarda zaten bunun olması da pek mümkün olmazdı. insanı insan öldürmek ve bunu sistematik halde yaptırıp orgazm olmalarını sağlamak bu sayede egemenlik kazanmak ancak büyük yalanlarla mümkün olabilir
4 Entry Daha

içerik kuralları - iletişim