diş hekimliği de tıptır – Tıbbiyeli Sözlük
Bilgisayar mühendisleri de makine mühendisidir önermesiyle aynı doğruluk değerine sahiptir daha tıp Hekimleri birbirine denk olamıyor ki diş hekimlerine gelene kadar çok sıra var
Diş hekimleri doktor değildir. Dus ile uzmanlık yapsalar dahi doktor olamıyorlar. Bize gelince biz uzmanlaşsak bile az çok diğer bıranşlarla ilgili bilgimiz vardır. Bir diş hekiminin rutin biyokimyayı bir psikiyatristten daha iyi yorumlayacağını düşünmüyorum.Yorumun yanlış anlaşılması üzerine edit: doktorların uzmanlaşıp diğer branşlardan bihaber olduklarının iddiası üzerine, psikiyatristlerin de biyokimya tetkik yorumuna pek ihtiyaçları olmamasından dolayı bu örneği vererek , aslında doktorun hangi branşta olursa olsun genel tıbbi bilgilerini koruduğunu kastetmiştim.yani psikiyatristi yermiyorum, aksine övüyorum.

(bkz:ay çok konuştum)
dis hekimleri neden eziklenir anlamiyorum. Hastalik var, sifa veren kisi var, cerrahisi invaziv islemi var, ilaci var, bilimi var vs vs. dis hekimlerinin alaninda uzman cogu hekimden pek bir farklari oldugunu dusunmuyorum. Pembesteteskopun dedigi gibi cogu hekim uzmanlik egitimini aldiktan sonra genel tababeti geri plana atiyor. Veterinerlik de benzer sekilde asagi gorulur. Yapmayin etmeyin
Tıpçı egosu buna şişirilmiş bir tepki gösterebilir. Doktor her bölümden anlar ama diş hekiminin Biyokimya yorumlaması -psikiyatrist- denen adamdan daha iyi olamayacağı söylenmiş fakat psikiyatrist dediğiniz de bir doktordur. Doktoru överken psikiyatriste gömmek niye? Kardeşçe yaşayabiliriz.
diş hekimi mezun olduğunda birçok şeyi yapabilecek şekilde mezun olur. bazal seviyede tıp eğitimi var mıdır yok mudur bilmem ama bir tıp fakültesi mezunundan daha işinin ehlidir okulu bittiğinde. hem ezber yapar, hem de pratik.bu kıyasa neden girilir anlamıyorum. kimin kime üstünlüğü olabilir şu hayatta. bizim 15 yıllık acil hizmetlisinin de acil tıp bilgisi var. napacağız şimdi bununla mı kıyas yapacağız insanlar veya hekimler arasında. artık şu götü havadan bir indirelim. yeter.
Değildir olmayacaktır,diş hekimliği diş hekimliğidir, tıp tıptır. Ya diş hekimliğinde bir zanaat var ama tıp daha teoriktir biraz diş hekimliğine göre.
Diş hekimliği tıp değildir ama diş hekimleri de doktordur. Aksini iddia eden kişi, dişi ağrıdığı zaman doktora gidiyorum demesin.
diş hekimliğinin akademik mecrada medical doctor ünvanı olmadığı için tıptan sayılmaması daha yerinde geliyor.
Diş hekimliği biraz tıp, biraz sanat, biraz da psikoloji bilmektir. Pratisyen tıp hekimi kadar temel tıpa hakim değildir. Çene cerrahisi, periodontoloji, oral diagnoz gibi bölümlerde uzmanlık yapan diş hekimlerinin ise temel tıp bilimlere dair bilgisi gayet ileri seviyededir.