diş teli

insanın hayatını zehir eden, yemek yedirmeyen, her dişçi ziyaretinden sonra kısa bir süre hayata küstüren lanet olası bir yaratıktır. kendisi ilk başlarda bir ortaçağ işkencesi olarak ortaya çıkmıştır. önceden insanları kafesteki diş teliyle karşılaştırarak korkuturlarmış. bu korku uzunca bir süre işe yaramış. hatta koca bir imparatorluk devirmiş. ancak cadı avı başladığında ilk olarak kendisini yakmışlar. bakmışlar ki yanmıyor bu meret! aman yarabbi deyip kendilerini ateşe... (ne diyorum yahu?)

soracaksınız ki feste bunu neden yazdı? canım yanıyor be sözlük, dişçi randevum bugündü. azıcık trollüğü bana çok görmeyin. ayrıca diş telinin de allah belasını versin!
bazılarına çok yakışandır. tellerine renkli lastik taktıran ortaokullularda yanağını sıkma güdüsü veren şeydir. dudak yapısını bozar genelde. ayrıca biraz fazla para verirseniz seramik yaptırısınız ve kimse dişinizde tel olduğunu bile anlamaz.
bir de öperken karşıdakinin diş teline dudağınız takılır, paramparça olur; aman dikkat derim.
aa herkes de takmış. tabiki ben de taktım 2 yıl filan ama sadece ilk ay geceleri sızlıyodu bi de bu lastiktir damaklı teldir özel fırçasıdır bunlarla ugrasmak zordu. onun dışında bi esprisi yok işi zaten tel kendisi hallediyor. ama gerçekten çoğu insana yakışıyor erkeklere ayrı bi yakışıyor ;)
bozuk ya da çarpık dişleri inci gibi yapandır. sayesinde telli turna lakabı takılmıştı bana*. tam 2,5 sene ağzımda o aparatlarla yaşadım, acı çektim, yemek yiyemedim, ağzımın içi parçalandı ama değdi mi? sonuna kadar değdi. yemekleri küçük lokmalar halinde ve yavaş yavaş yemekten erkenden doygunluğa ulaşıp fazla yemenin önüne geçince bir deri bir kemik kalmıştım*. bir de tellerle bi uyum içerisindeydim herkes çok yakıştırınca ben daha da bağlandım. çıkartılacağı zaman zor koptum kendisinden..

dip not: teller çıktıktan sonra damaklığınızı takmayı ihmal etmeyin. ben ettim siz etmeyin.
bu mereti takabilmem için 4 tane 20lik dişimin çekilmesi yetmiyormuş gibi sarpe adı verilen cerrahi destekli hızlı palatal genişletme ameliyatını olmam gerekiyor ağzımın küçücük olması nedeniyle. 1 aydır diş çektiriyorum. kötü günler geride kaldı sırada daha kötü günler var...

kemik gelişimi tamamlanmadan önce çocukluk çağında takılıp halledilmesi gereken zımbırtı. bunu ciddiye almak lazım, her yemek yediğimde sağdaki çene eklemim katur kutur ediyi, sol tarafa doğru bi çene asimetrim (ki bu havayolu darlığı yapabilir, horlamaya ve apneye kadar yolu var) ve sağ taraftaki mimik kaslarımda sola göre hipertrofi mevcut. umarım bi gün suratımın yarısı öteki yarısına benzicek...
ortodontik tedavide kullanılan eziyet verici aparat.

dişlerinizde ya da çene yapınızda bir çarpıklık, yerleşim bozukluğu varsa ordodontistler tarafından tavsiye edilir.

zaman, para ve enerji harcarsınız ve çok eziyet verici bir süreçtir.
(bkz:paranla rezil olmak)

bu nedenlerle uzak durduğumdur. hep altı aydan ağızlarını açarlar ama iki seneden önce tedavisi sona erene bu gözler şahit olmamıştır.
ordotontistler tarafından takılır. sürekli takip gerektirir.

içerik kuralları - iletişim