diyanetin kredi çekmek caizdir fetvası

“ey iman edenler! ribayı öyle kat kat arttırılmış olarak yemeyin.” (al-i imran, 3/130) 

 “allah alış-verişi helal, faizi ise haram kılmıştır.” (bakara, 2/275)

“faiz yiyenler kabirlerinden ancak kendilerini şeytan çarpmış kişi gibi kalkarlar.” (bakara, 2/275)

 “ey iman edenler, allah’tan korkunuz ve eğer gerçek müminler iseniz faizden (henüz alınmamış olup da) kalanı bırakınız. eğer böyle yapmayacak olursanız allah ve peygamber ile savaş halinde olduğunuzu biliniz. şayet tevbe ederseniz anaparalarınız yine sizindir. böylelikle ne zulmetmiş ve ne de zulme uğratılmış olursunuz.”(bakara, 2/278,279)


insanın aklıyla mı yoksa kuranla mı dalga geçiyorlar bilmiyorum. islamda faiz kesin olarak haram sayılmasına rağmen insanımız neyi zorluyor merak konusudur.
zamanlaması manidar fetva.
2007 yılında verilmiş bir fetva. o zamanlar inşaat sektörü yeni yeni ayaklanıyordu. tabii faiz vs müslümanlar bir parça daha dikkatliydi. muhakkak her fetvaya bir kulp bulunur. buna da bulunmuştur.
(bkz:kur'an'da faiz yiyenin öldürülmesi emri)
(bkz:islamda faizin yasak olması)

her din otoritenin(devletin) oyuncağıdır. dinler otoritelerce istenildiği gibi manupule edilir. devlet koruyamadığı vatandaşına şehit der ve böylece olay çözülür. devletin paraya kalkınmaya ihtiyacı olur faizi haram olmaktan çıkarır. bunlar her zaman mümkün olan şeylerdir.

bu gün dinler ayakta kalıyorsa bunun sebebi tanrılar değil devletler ve tüccarlardır. günü geldiğinde yerine yenisi ikame edilmek istenirse her din yok olmaya mahkum olur.

(bkz:dini kullanmak)
valla güzel kampanya, ötv indirimi gibi yılbaşına kadar kısa süreli değildir umarım.

tanım: siyasal islam tam olarak budur dedirten fetva.
inşaat ve otomobil sektörlerinde satışların iyi gitmediğini gösteren fetvâ.

içerik kuralları - iletişim