doktor adamsın sana karı mı yok

aslında olan
"bu tiple seni ancak doktorluk kurtarır"
etikete; kültür, tip, yakışıklılık, karizma vb. şeylerden daha çok önem veren, "beni ne doktorlar ne mühendisler istedi" sözünü hayat `düstur`u edinmiş pek saygıdeğer türk kızlarımız doktor namını duyunca balıklama atladıkları için halkımızın diline `pelesenk` olmuş cümledir.
bu laf kulağa hoş gelmediği için eleştirilir. ama daha başlık saldırıya uğramamışken de belirtmek gerekir, bu lafı ortaya koyduran kadınlardan başkası değildir. "doktor adama karının çok olduğunu" düşündüren bir olgu var ortada. belki bu sözlükteki neredeyse herkesin tıpçı olmasından dolayı, bu laflar havada kalacaktır. ancak, kadınların kendi ekonomik özgürlüğü olduğunu görmezden gelip, geleneksel "kocaya yaslanma" huyundan vazgeçememesinin toplumsal karşılığı budur.
bu aslında toplumun yarattığı bir olay. biz doktorlar hem devlet güvencesi olan maaşı nisbeten biraz daha iyi memurlarız,hem de özel sektörde var olan bir dünyanın insanlarıyız. özellikle belli bir uzmanlığı olan doktorlar ciddi bir gelir,yaşam kalitesi edinir. erkekler açısından bakarsam;bunlardan ötürü erkek doktorlar bir imaj sahibi olur. bazılarımız daha güzel konuşur,daha güzel davranır,dolasıyla etrafında her zaman güzel,akıllı kadınlar olur. tabi bir çok kişi için bu da büyük bir hayaldir. dışarıdan böyle harika bir dünyamız olsa da parayı nasıl kazandığımız ancak biz hekimlerin bildiği kısımdır,yani geceler boyu hastanede yaşamak gecenin 3-4 demeden acillere gelmek,bu güzel yaşama ulaşana kadar yıllarca okumak ,hayatını bu işe vermek,her hastada yüzlerce hastalığı düşünmek aralarından tanı seçmek,uygulamak, en ufak hatada ölümcül sonuçlar olması gibi. sonuç olarak sizi gerçekten seven bir kadınla iseniz hayat size güzeldir o anlar bu çabanızı. ama sizi doktor olduğunuz için severse yalnızca o başta anlattığım harika,ihtişamlı dünya için sever ve de sizin bu yoğunluğunuzu anlamaz. o yüzden sayın meslektaşlarım etrafınızdaki o güzel kızlardansa sizi gerçekten seven insanlarla olun.
bu cümlede geçen kız sizin olacaksa bırakın olmasın, harbi harbi yalnız kalın. (bkz: sahte sahte gülme lan)
anlamıyorum şu cümleyi kuran insanları. bir insanla sırf parası var diye evleneceksen senin hayat kadınından ne farkın kalır ki?

bir erkek ise sırf parası var diye rahatça evlenebileceğini sanıyorsa sadece bir yerleri kalkmış demektir.
yok olduğunu bir kez daha fark edince yine buraya yazma gereği duydum.
"yok"
+selam ben doktorum ve erkek'im bu gece yatalım mı?
-ay tabi ne demek ben de bu teklifi bekliyordum.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim