Ozellikle kucuk yerlerde sikca sahit olunan durumdur. Aslinda bu hem toplumun kadina verdigi rolun hem de doktora duyulan sayginin bir gostergesi. Gercek turk kulturu boyle degil ama gunumuzde kadin ikinci planda kalmaya itiliyor. Elinin hamuruyla erkek isine karismak, kiz gibi aglamak vs deyimler de goz onunde bulunduruldugunda bu yeni olan bir durum degil diyebiliriz. Dilimize deyimlerle girebilecek kadar eski bir durum hatta. Kadin gucsuzdur, muhtactir.Bu ortamda Siz doktor avukat hakim olup bu cerceveyi kirip ortaya ciktiginizda kafalar karisiyor. Ortada alisik olunmayan bir durum var. Bir kadin bu basariyi yakalayamaz diyor kisi ve sizi bey olmaya terfi ettiriyor.Doktor saygi duyulan bir is yapar.

Doktor dedigin erkek olur.Karsisinda bir kadin oldugunun gayet farkinda olmasina ragmen " doktor bey" diyor size.Ilk karsilastigimda "ben bey degilim" derdim gulumseyerek ama amcalar teyzeler "evet ama iste.." derlerdi. Baslarda rahatsiz etse de uzerine dusununce deprem etkisi yapiyor zihnimde.Bir kadin olarak o cerceveyi un ufak ettiginizi gorebilirsiniz. Aslinda okurken de farkindaydim bunun. Ben geleneksel bir yapida buyudum. Ortaokuldayken "elin oglu yaptigin pilava bakar" diyenler fen lisesi bitirip tip kazaninca "birak yavrum sen dersine bak. Bilmeyiver kolunda altin bilezigin olsun, yemegin de yapilir evin de temizlenir." Demeye basladilar.Bir kadin olarak ben okuma yazma bilmeyen o amcanin teyzenin gozunde bey oldum. Bunu basardim. Bunu konusmadan kendimi anlatmadan yaptim. Ben talep etmedim. Yanina yaklastim derdini sordum ve oldu.Daha derin dusununce Bu ne demek biliyor musunuz? Bey olanlarin yapabildigi seyleri yaparsam beni yadirgamayacaklar demek. Gece sokakta gezebilirim, soz sahibi olabilirim, saygi duyulabilirim, ev gecindirebilirim, tek basima yasayabilirim, sevdiklerimi koruyabilirim. Muhtac biri degilim ben o amcanin teyzenin gozunde. Babasinin kocasinin eline bakan biri degilim. Bir bey kadar gucluyum.Aslinda her kadinin istedigi gibi esitim yani. Bir beye esitim. Ustelik oyle modern goruslere sahip birinin gozunde degil, o kolay cunku.. olmasi gereken zaten o. Ben belki de bir koyde dogup ayni koyde buyuyup evlenip yaslanip hastaneye gelmis o teyzenin amcanin gozunde bir beye esitim. Cok daha degerli.Kiz cocuklarimizin bir beye esit olmasi icin ille de doktor avukat hakim savci muhendis olmasi gerekmeyen gunleri de gormek umidiyle... o gunler gelene kadar guclu kizlar yetistirmek umidiyle..
Türk toplumunun kadınları aşağıda görmesinin bir diğer kanıtıdır.Türk toplumunda kadınsa hemşiredir çünkü kadın olsa olsa hemşire olur değil mi? gözlerinde ondan daha yüksek bir mertebe olan doktorluk sadece erkeklere layıktır.Taşra bir yerde doktorluk yapıyorum. Diyaloglar şu şekilde:-Buyurun ne şikayetiniz var?

-Doktor bey yok mu?

-Ben doktorum.

-Kusura bakma doktor hanım.

(burada özür dilemesinin bile sebebi gözünde beni küçümsediğini fark etmesi aslında.)Veya:-Buyurun ne şikayetiniz vardı?

-Şu şikayetim var hemşire hanım.

-Ben doktorum.

-Kusura bakma doktor bey.

(bu biraz gülümsetse de zaman zaman sinir bozabilir karşı tarafın tavrına göre.)Demem o ki kızlarını okutmamayı hala doğru bulanların bulunduğu bir toplumun kadın doktor görünce bazen içten içe bazen bariz bir şekilde şaşırması doğaldır. Tabi bu toplumun neredeyse tamamının işine geldiği şekilde kadın kadın doğum uzmanı istemesi de ayrı bir ironidir ama onu başka bir entryde tartışırız sözlük.
doktor olduğu gayet belli ve anlaşılır olduğu halde hemşire hanım diye hitap edilmesinden bir tık daha iyidir. en azından karşısındakinin doktor olduğunu kabul etmiş hitap sahibi.
Dedem hala 'sen şimdi hastanedekilerin hangisinden olacaksın?' diye soruyor. Kodlarda kadının doktor olabilirliği yok çünkü, beyin error veriyor, bunu soruş şeklinden görebiliyorum.

'Ben hemşire değil doktorum' dediğinizde 'amaa öyle mi doktor bey?' diyen biri dedem de olabilir.

Dediklerime de güvenmiyor adam, bir de bunu kırarsak bi şeyleri başarmış olacağız.