doktor maaşı toplumu neden irrite ediyor

bir kerede tonla para kaldırırlar. birinin ocağı yanar, digerinin ciğeri... haram yer, altına güzel bir araba çeker.  zengin,saygın bir insandır. parası sorgulanmaz. nerede emek konuşur nerede ter akar aldığı para da yaşantısı da göze batar. çok gelir. hazmedemezler. konusur dururlar. nedendir hiç düşünüldü mü? haksız,haram,bir el hareketi ile kazanılan para,  eleştirenlerin  yapabileceği tek iştir. hayatı boyunca emek vermeden gelen ekmek kadar onları mutlu eden, göbek kaşıtan bir hareket yoktur. 
o önlüğün alınması belki en rahat gün  ve giyilen ilk gün dışında artık yıllar boyu sürecek bir kronik yorgunluk,kahve gastriti,stres ülseri, yanan uykulu  gözler, tutulan nöbetler,bozulan moraller,sözlüye girilen rüyalar. başkalar?

 bu bir hazımsızlık otesi yok. hayatı boyunca başarmak isteyip başarılamamış bir öykünün kısa özeti.
toplumun gıcık olduğu konulardan sadece birisi.. öğretmenin tatili de gözüne batar insanların, doktorun maaşı da, eczacıların bir eczanede oturuyor görünmesi de. bilmezler kişinin nasıl çabalarla okuduğunu. özel sektörde çalışan birinin diğer özel sektörde çalışanlara göre bir gün fazladan tatilinin olması da. maddi durumu çok da iyi olmayan birinin yılda üç günlüğüne güneye tatile gitmesi de batar mesela. sanki bütün yıl tatile gitmişçesine laf ederler. her şey batar. toplum ister ki gece gündüz uyumasın, az para alsın, eğlenmesin gezmesin. o yüzden kulak tıkamak gerekir. ben artık tıp okuyorum deyince direk maaştan laf açanlara siz de okuyun, siz de kazanın diyorum. bu sefer de adımız kibirli oluyor ya neyse.
toplumun büyük kısmının, akılları başkasına emanet şekilde yaşamasından dolayı da kaynaklanan bir durum. toplum içinde düşünmeyen, sorgulamayan, saldırmak için hedef gösterilmesini bekleyen bir güruhun olduğu su götürmez bir gerçek. sağ olsunlar yetkili kişiler de doktorların elini vatandaşın cebinden çıkaracağız tarzı söylemlerle doktorları hedef gösterirken başka nasıl bir durum ortaya çıkacaktı ki?
kaldı ki doktor maaşları yüksek değil. doktorların kazandığı para, irrite olan kesimin kazandığı paraya kıyasla yüksek. e tabii ne oluyor bu durumda? ben neden daha fazla kazanamıyorum, benim emeğimin karşılığı olan asgari ücret daha fazla olmalı demek yerine, daha üstte olanı da aşağıya çekmeye çabalıyorlar. durum bundan ibaret. bir saat fazla mesai yapsa dünyası başına yıkılacak tıynette adamlar, daha öğrenciyken dahi gecelerini uykusuz geçirenlerin emeği hakkında söz sahibi değiller. kısacası ciddiye almayınız, aklınıza takmayınız, sallamayınız.
gelişmemiş ülkelerde okumuş,çalışıp helal para kazanan insanlar sevilmez.ülkenin cumhurbaşkanı sevmiyor okumuş yazmış insanları halkı mı sevecek?
vatandaşın( sıradan halk) devletle en kolay yoldan ve en yüksek düzeyde muhatap olabileceği kişiler doktorlardır. bu yüzden sisteme olan öfkelerine biz göğüs germiş oluyoruz. ve bu muhatap olmanın kendileri için bir negatif yaptırımı kolay kolay bulunmadığı için her konuda doktorlara veryansın etmeleri normal(normal değil ama en kaypakça yolu diyelim). çünkü bir savcı ile, bir komiser ile bu kadar rahat ve seviyesiz konuşamazlar kendileri de biliyorlar.

içerik kuralları - iletişim