çok yüksek olduğu zannedilip vatandaşın diline pelesenk olmuş ama bir derde derman olmayan maaştır.doktorların çok para kazandığı dönemler eskide kalmış artık, günümüzde uzman ya da pratisyen olsun farketmez standart bir hekimin memur maaşıyla zengin olması imkansızdır.çeyrek asır boyunca okuyan bir mesleğin erbapları olarak, sahip olacağınız en büyük lüks bir ev, bir araba, yılda 2 kez yurtiçi ve yılda bir kez yurtdışı tatildir, ötesini beklemeyin.bunlara da 35 yaşından önce sahip olamazsınız, zira bankalardan aldığınız kredilerle gelecek 8-10 yılınızı ipotek altına koymuş oluyorsunuz.Malumunuz olduğu üzere performans sistemine bağlı döner sermaye dağıtımı olduğu için Orta yoğunlukta, küçük bir ilçe hastanesinde çalışan hekimin kazandığı para 7 bin civarındadır.

özellikli cerrahilerin yapıldığı, günlük en az 90-100 hasta bakılan polikliniklere sahip daha büyük il hastanelerinde toplam gelir 10-12 bin civarındadır.

Güneydoğu ve doğuda çalışan hekimler için bakanlığın uyguladığı, 4924 sözleşmeli hekim statüsünde ise çıplak maaşlar daha yüksektir. Bu gibi ilçelerde gelirler döner sermayeye göre değişmekle birlikte 10-18 bin arasındadır.

Tabi bu rakamlar yoğun çalışmayı göze alan hekimler içindir, yoksa performans sistemine göre ortalama altında kalırsanız döner sermayeniz çok düşük olacaktır.

Kamuda çalışan Doktorlar da memur olduğu için boylarının uzamayacağı bir gerçektir.Çok fazla kazanan doktorlar da var elbette, kimdir bunlar?

İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde özelde çalışan ve özellikli cerrahi yapan hocalarımız yüksek paralar kazanabilmektedir.

Tabi onlar da yılların hocası, hem akademik kariyer yapmışlar hem çevresi oturmuş muteber insanlar.

Şu anda sıfırdan başlayan bir hekimin bu insanların arasına girmesi on yılları bulacaktır.Dahili branş hekimleri için durum daha vahim, onlar cerrahlar kadar çok kazanamaz asla.

Yandal uzmanı hekimlerin (nefrolog, romatolog, yoğun bakım uzmanı, pediatrik yandallar vs) şu anda özelde çalışma izni bulunmamaktadır. Eğer ilerde bu imkan tanınırsa o zaman dahili branş hekimleri için kazançlar artabilir.Özetlemek gerekirse bu mesleği icra eden hekimlerin sadece %1-2'si bahsettiğim kaymağı yiyen grupta yer alır, geri kalanlarımız sosyoekonomik olarak orta sınıfa mensup bireyler olarak hayatını idame ettirecektir.Boşuna dememişler, sağlık sisteminin en şanslı bireyleri doktor çocuklarıdır.
Birçok insan tarafından Türkiye standartlarına göre yüksek olduğu için tepki çeken ama abartılacak bir tarafı da olmayan maaş. Birçok doktoru zengin etmeyecek cinstendir. Bir ev bir araba sahibi olmak zenginlik göstergesi olmamasına rağmen Nedense insanlarımızın gözüne okuyan insanın bilhassa doktorların maaşı batar. başkasına fayda getirmeyen insanların yaptıkları işlerden kazandıkları büyük meblağlar bizim insanımızın gözüne batmaz. Çünkü eğlendiren insan normal gelir ama sağlığıyla ilgilenen, bu mesleğe yıllarını veren insanın aldığı maaş anormaldir onlar için.
yapılan iş/ kazanılan ücret oranına vuracak olursanız matematiksel olarak eksik kalan maaştır, ama hadi bunu kabul ediyoruz biz fazlasında da gözümüz yok. fakat insana hiç bir şey katmayan aksine geriye götüren tv programlarının oyuncularına yapımcılarına bari ses çıkar,adamlar cehaleti yayarak milyon dolarlar yapıyor... ha pardon onlarınki başarı hikayesi, fakat bizimki aç gözlülük değil mi? oldu.
Bir yakınımla mecburi hizmet ile ilgili konuşurken anladım ki insanların gözünde büyüttüğü maaşdır.Ben: ya yasa çıkabilir işte tusu kazansak da mecburi hizmet var. Şimdi güneydoğu da sıkıntılı bakalım ne olacak.

Yakınım: yeaaa orda da maaşlar çok yüksekmiş.

B: para benim can güvenliğimden önemli değil.

Y: mavi ekran
Öğretmene polise vb.ye göre çok tabiki ama tıp yazan öğrenciler sağlam mühendisliklerden vazgeçmiştir. O yüzden doktor maaşı kaliteli mühendislerle kıyaslanmalı. İş böyle olunca da çok çok az kalıyor.
O kadar konuşulacak meslek ve maaş varken doktorların maaşının konuşulmasının tek nedeni var: kıskançlık. Başka bir açıklaması var mı?
Statüsü ve abartı olmaması gereken maaşı için tıp seçen çomarları da eklemek gerekirdi bu yazıya
performansı döneri vs. değerlendirilmeden düşünülmesi ve hesaplanması gereken maaştır ki bir pratisyen hekimin çıplak maaşı 2300 tl'dir günümüzde. yani bir hafta izin alındığında dönerin yarısı tuhaf bir hesaplamayla gideceğine göre baya baya fakirliktir. bir de çevrenizdeki beklenti fazla para harcamanız yöünde olunca işler sarpa sarar.not: artık yasal süt izni de dönerden kesilip 8 saatlik mesainin 3 saatinde süt izni için evine giden hekim yaklaşık 3bin gibi bir maaşla karşı karşıyadır. bu düzenleme de 3 gün önce çaktırmadan devreye girmiştir. artık çok çocuk politikasının doktorlardan beklenemeyeceği bir gerçektir.Durum bu iken doktor maaşları her dönem herkesin diline pelesenk olmaya devam etmiştir. çünkü dönerden götürüyorlardır. cem yılmazın bir gösterisindeki sitemi sık sık hatırlarım

"oyuncu ve komedyenlere neden uyuşturucu kaçakçısı muamelesi yapılıyor bu ülkede? neden her fırsatta götürdü parayı deniyor?" (bkz:cmylmz)