doktor

biraz garip gelebilir ama `doktor` ve `hekim` kelimeleri eş anlamlı değildirler.
doktor, '' öğretebilen, hoca '' anlamına gelir. latince ''öğretmek'' anlamına gelen '' docēre '' kelimesinden gelir.
hekim ise insanlardaki hastalıkları teşhis eden ve onları ilaçlarla veya bazı araçlarla tedavi eden kişiye denir.

ülkemizde genelde doğru kullanılmaz.

ayrıca vikipedi'de de bu konuya değinilmiştir.

doktor kelimesi, türkçeye avrupa ve amerika kaynaklarından ve eğitim sisteminden girdiği için, terimin türkiyedeki kullanımlarında da bazı hatalar ve sorunlar olmaktadır. türkiye'de sık yapılan bir hata, uzmanlık/doktora eğitimini tamamlamamış hekimlere de doktor olarak hitap edilmesidir. sadece lisans seviyesinde tıp eğitimi almış hekimlere pratisyen hekim unvanı verilmekte olup doktor unvanını kullanmaları akademik teamüller gereği doğru değildir. bu hassasiyet sağlık kurumları, hastaneler ve sağlık bakanlığı tarafından da gözetilmekte olup hiçbir kanun, yönetmelik, genelge, tebliğ veya tüzükte doktora veya uzmanlık unvanı bulunmayan hekim için doktor ifadesi kullanılmamıştır.

ayrıca md kısaltması da türkçeye hatalı olarak tıp doktoru şeklinde çevrilmiştir. ingilizce medical doctor açılımı gibi tercüme edilmeye çalışan terim de hatalıdır. bu terim ingilizce md kısaltmasının türkçeye yanlış tercümesinden kaynaklanmakta olup md kısaltması aslında doctorate of medicine teriminin kısaltmasıdır ve orta çağ avrupasındaki ilk üniversite çalışmalarını teşkil eden 3 alandan (hukuk, din ve ilaç alanlarından) ilaç alanındaki çalışmalara ihtisaslaşmış (uzmanlaşmış) kişilere verilen ve günümüzde de yine aynı şekilde devam eden unvandır.

bu unvan, yine doktora çalışmasını tamamlamış kişilere verilmektedir. türkçeye tıp doktoru olarak çevrilmeye çalışılan ifade aslında ingilizce physician olarak geçmekte olup uzmanlığı / doktora derecesi bulunmayan ve sağlık sektöründe çalışan, genel amaçlı muayene, teşhis ve tedavi ile uğraşan kişileri ifade eder. türkçede bunun yerine 'pratisyen hekim' veya sadece 'hekim' ifadesi kullanılmaktadır.

sağlık sektöründeki unvanların nasıl kullanılacağı ile ilgili olarak dünya sağlık örgütü tarafından 2010 yılında cenova'da alınan karar gereği, bu şekilde uzmanlığı / doktora mezuniyeti bulunmayan kişilere tam olarak genel pratisyen (general practitioner) unvanının kullanılması tavsiye edilmiştir.

ayrıca
(bkz: hekim)
(bkz: tabip)
ph. mi med. mi işte bütün mesele bu
teoman'ın 2001 albümde yayınladığı meşhur "gönülçelen" albümünde yer alan, diğer şarkıların gölgesinde kalmış bir eseri.

sözler;
öyle büyük ki inan doktor içimdeki boşluğum
ne koyarsam koyayım hiç dolmuyor
eğer böyle yaşarsam hep aynı acıyı
bu sıcaklar bile beni donduruyor
kör bir dilenci vücudunda
sigara yanıklarıyla
ilkbahardan bana bahsediyor
sardunyalar açıyor diyor
ama ben görmeyeceğim ve sizin gibi sevinmeyeceğim
bekleme salonunda günü geçmiş dergiler
saçım başım dağılmış sanki bana benzerler
doktor doktor
insanlar hiç bilmiyor
doktor doktor
insanlar hiç duymuyor
doktor doktor
insanlar hissetmiyor
doktor doktor
kimse beni sevmiyor doktor
gerginsin rahatla dedi
çabucak soyunurken kadın
paramı ver yeter
hiç farketmez adın
soyunmana gerek yok
bana birkaç tatlı söz lazım
uyuyana kadar kal yeter
bitmiş uyku haplarım
doktor = intörn forte.
cerrah başkadır tabi, o doktor değildir, o üstün bir şeydir.
kenan doğulunun şarkısıdır

içerik kuralları - iletişim