biraz garip gelebilir ama `doktor` ve `hekim` kelimeleri eş anlamlı değildirler.

doktor, '' öğretebilen, hoca '' anlamına gelir. latince ''öğretmek'' anlamına gelen '' docēre '' kelimesinden gelir.

Hekim ise İnsanlardaki hastalıkları teşhis eden ve onları ilaçlarla veya bazı araçlarla tedavi eden kişiye denir.ülkemizde genelde doğru kullanılmaz.ayrıca vikipedi'de de bu konuya değinilmiştir.Doktor kelimesi, Türkçeye avrupa ve amerika kaynaklarından ve eğitim sisteminden girdiği için, terimin Türkiyedeki kullanımlarında da bazı hatalar ve sorunlar olmaktadır. Türkiye'de sık yapılan bir hata, uzmanlık/doktora eğitimini tamamlamamış hekimlere de doktor olarak hitap edilmesidir. Sadece lisans seviyesinde tıp eğitimi almış hekimlere pratisyen hekim unvanı verilmekte olup doktor unvanını kullanmaları akademik teamüller gereği doğru değildir. Bu hassasiyet sağlık kurumları, hastaneler ve sağlık bakanlığı tarafından da gözetilmekte olup hiçbir kanun, yönetmelik, genelge, tebliğ veya tüzükte doktora veya uzmanlık unvanı bulunmayan hekim için doktor ifadesi kullanılmamıştır.Ayrıca MD kısaltması da Türkçeye hatalı olarak Tıp Doktoru şeklinde çevrilmiştir. İngilizce medical doctor açılımı gibi tercüme edilmeye çalışan terim de hatalıdır. Bu terim İngilizce MD kısaltmasının Türkçeye yanlış tercümesinden kaynaklanmakta olup MD kısaltması aslında Doctorate of Medicine teriminin kısaltmasıdır ve orta çağ avrupasındaki ilk üniversite çalışmalarını teşkil eden 3 alandan (hukuk, din ve ilaç alanlarından) ilaç alanındaki çalışmalara ihtisaslaşmış (uzmanlaşmış) kişilere verilen ve günümüzde de yine aynı şekilde devam eden unvandır.Bu unvan, yine doktora çalışmasını tamamlamış kişilere verilmektedir. Türkçeye Tıp Doktoru olarak çevrilmeye çalışılan ifade aslında ingilizce Physician olarak geçmekte olup uzmanlığı / doktora derecesi bulunmayan ve sağlık sektöründe çalışan, genel amaçlı muayene, teşhis ve tedavi ile uğraşan kişileri ifade eder. Türkçede bunun yerine 'pratisyen hekim' veya sadece 'hekim' ifadesi kullanılmaktadır.Sağlık sektöründeki unvanların nasıl kullanılacağı ile ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2010 yılında Cenova'da alınan karar gereği, bu şekilde uzmanlığı / doktora mezuniyeti bulunmayan kişilere tam olarak genel pratisyen (general practitioner) unvanının kullanılması tavsiye edilmiştir.Ayrıca

(bkz:hekim)

(bkz:tabip)
teoman'ın 2001 albümde yayınladığı meşhur "gönülçelen" albümünde yer alan, diğer şarkıların gölgesinde kalmış bir eseri.sözler;

Öyle büyük ki inan doktor içimdeki boşluğum

Ne koyarsam koyayım hiç dolmuyor

Eğer böyle yaşarsam hep aynı acıyı

Bu sıcaklar bile beni donduruyor

Kör bir dilenci vücudunda

Sigara yanıklarıyla

İlkbahardan bana bahsediyor

Sardunyalar açıyor diyor

Ama ben görmeyeceğim ve sizin gibi sevinmeyeceğim

Bekleme salonunda günü geçmiş dergiler

Saçım başım dağılmış sanki bana benzerler

Doktor doktor

İnsanlar hiç bilmiyor

Doktor doktor

İnsanlar hiç duymuyor

Doktor doktor

İnsanlar hissetmiyor

Doktor doktor

Kimse beni sevmiyor doktor

Gerginsin rahatla dedi

Çabucak soyunurken kadın

Paramı ver yeter

Hiç farketmez adın

Soyunmana gerek yok

Bana birkaç tatlı söz lazım

Uyuyana kadar kal yeter

Bitmiş uyku haplarım
doktor = intörn forte.

cerrah başkadır tabi, o doktor değildir, o üstün bir şeydir.
Kendimi bildim bileli hastalıklara ve ilaçlara özel bir ilgim vardı. Daha 9 yaşımda kendime suçiçeği tanısı koymuş insanım. Kahraman olmak madalyonun diğer yüzü. Oynadığım oyunlarda bile süper kahraman olurdum.

Doktorluk o zamanlar ulaşılmaz bir yerdi hayallerimde. 6 yıl okuyup sonra 4 sene uzmanlık yapmak gerek diye vazgeçer, kısa yoldan 4 senede öğretmen olurum diye plan yapardım. Gel gelelim üniversite sınavında tıp yazacak puanı alınca bir an bile düşünmedim seçerken. Halt etmişim.

Şimdi geriye dönüp bakıyorum da kahraman olmanın bedelini ağır ödedim. 30 yaşında hiçbir zaman anne olamayacak bir doktor oldum.