Amerikan doları, kanada doları - daha vardır belki bilmiyorum- çeşitleri olan, yükseldikçe yükselen tam yükselmez derken yine yükselen bazen de küçük sürprizler yapıp adeta haylaz bir çocuk gibi küçük düşüşler yapıp yüzümüzü güldüren para birimi.
Amerika ne kadar dolar bastığını açıklamadığından dünya da ne kadar dolar olduğu net olarak bilinmiyordur
içi boş olan kap gibi bir cismin akışkan veya kabın içine yer kaplayacak başka bir cismin sığabileceği öngörüsüdür.

ör: "bence bu kap su ile dolar"dolar denilince akla ilk amerikan doları gelmektedir.

dünya ticaretinde ülkeler arasında her türlü ikili kombinasyon oluşturalark yapılacak seçimlerde meydana gelecek ticaret için yüzde doksan ihtimalden dahafazla olacak şekilde kullanılan para birimi.

çin rusya örnek verilebilir dolar dışı ticarete.
sözcük olarak,16. yüzyıldan sonra Alman para birimi olarak kullanılan "Thaler" in değişmiş bir şeklidir. Amerika'nın keşfinden sonra İspanya Kralları tarafından yaratılan gümüş parayı ifade eden "Dolera" dan gelmektedir. 100 sente denk gelir.abd, kanada, avustralya ile güney amerika, pasifik, karayipler, güneydoğu asya ve afrika'daki bazı ülkelerin resmî para birimidir.$ sembolü ile gösterilir.
dolar yükselmiyor, tl değer kaybediyor. bunu anlamayacak kapasiteler için boşver kanka ekmek 1 tl..yeşillendiren para birimi
uluslararası para piyasasında ve ticarette dominant para birimi. ne kadar çok dolar o kadar amerika çıkarımı yapılabilir. amerikan ekonomisinin yaklaşık %30 u somut dolar banknotları ile dönerken bunun kalanı soyut bir paradır, hepsini nakit çekmek isterseniz dünyada o kadar kağıt para yoktur yani. rusya ve çin in dolar hakimiyetini kırmak için ekonomik hamleler yaptığı, ticarette altın, petrol veya alternatif dövizleri kullanmaya çalıştıklarını da belirteyim. bunu en son kaddafi yapmaya çalıştığında sonu pek iyi olmamıştı.
Amerikan olanının tl'ye oranı bugün içinde (6 ağustos 2018) 5.17'den 5.24'e fırlamasıyla yazıktır ki yükselmeye devam eden para birimi.

Etimolojik kökeni Thaler lafından gelmektedir. Amerika haricinde dolar adında para birimi kullanan kanada avustralya gibi başka ülkeler de mevcuttur.