dolar

amerikan doları, kanada doları - daha vardır belki bilmiyorum- çeşitleri olan, yükseldikçe yükselen tam yükselmez derken yine yükselen bazen de küçük sürprizler yapıp adeta haylaz bir çocuk gibi küçük düşüşler yapıp yüzümüzü güldüren para birimi.
1 dolar olursa sıkıntı olabilir amannn dikkat.
amerika ne kadar dolar bastığını açıklamadığından dünya da ne kadar dolar olduğu net olarak bilinmiyordur
içi boş olan kap gibi bir cismin akışkan veya kabın içine yer kaplayacak başka bir cismin sığabileceği öngörüsüdür.
ör: "bence bu kap su ile dolar"

dolar denilince akla ilk amerikan doları gelmektedir.
dünya ticaretinde ülkeler arasında her türlü ikili kombinasyon oluşturalark yapılacak seçimlerde meydana gelecek ticaret için yüzde doksan ihtimalden dahafazla olacak şekilde kullanılan para birimi.
çin rusya örnek verilebilir dolar dışı ticarete.
sözcük olarak,16. yüzyıldan sonra alman para birimi olarak kullanılan "thaler" in değişmiş bir şeklidir. amerika'nın keşfinden sonra ispanya kralları tarafından yaratılan gümüş parayı ifade eden "dolera" dan gelmektedir. 100 sente denk gelir.abd, kanada, avustralya ile güney amerika, pasifik, karayipler, güneydoğu asya ve afrika'daki bazı ülkelerin resmî para birimidir.$ sembolü ile gösterilir.
an itibariyle 1 dolar= 4 lira olmuştur.
zenginler çatır çatır ilerliyor çoğu iş adamı yol aldı gitti son örnek sanırım doğan grubu.avrupaya kaçışlar tl'nin eriyişini daha da hızlandıracak üretim yok tüketim yok piyasada para dönmüyor kale sektör denilen emlak balonu patlamak üzere kısacası her şey kötüye gidiyor üstüne bir de suriye'de verilen savaş ve abd'nin bu savaşa vereceği tepki belki de ekonomik? allah sonumuzu hayır etsin.
tanıma gelirsek doların geçmediği ülke sanırım bi kuzey kore'dir.şöyle bi yirmi milyon dolarla ömür boyu krallar gibi yaşarsın istediğin yerde istediğin şekilde.
dolar yükselmiyor, tl değer kaybediyor. bunu anlamayacak kapasiteler için boşver kanka ekmek 1 tl..

yeşillendiren para birimi
uluslararası para piyasasında ve ticarette dominant para birimi. ne kadar çok dolar o kadar amerika çıkarımı yapılabilir. amerikan ekonomisinin yaklaşık %30 u somut dolar banknotları ile dönerken bunun kalanı soyut bir paradır, hepsini nakit çekmek isterseniz dünyada o kadar kağıt para yoktur yani. rusya ve çin in dolar hakimiyetini kırmak için ekonomik hamleler yaptığı, ticarette altın, petrol veya alternatif dövizleri kullanmaya çalıştıklarını da belirteyim. bunu en son kaddafi yapmaya çalıştığında sonu pek iyi olmamıştı.
paramızın, karşısında değer kaybetmeye doyamadığı para birimi.
neyse bi’şey demiyorum.*
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim