domuz eti – Tıbbiyeli Sözlük
kırmızı et düşkünü olmama rağmen tadına bir türlü alışamadığım hayvanın eti. bunda muhtemelen türkiye şartlarında kaliteli ve lezzetli domuz eti yiyememenin bir etkisi söz konusu; ancak migros'tan gâyet iyi koşullarda aldığım domuz eti formlarının hiçbirini et pişirme konusundaki tecrûbeme rağmen lezzetli kıvâma getiremedim. türkiye şartlarında başka nereden iyi domuz eti alınır, bilenler aydınlatabilir. yıllarca dana ve koyun-kuzu etine alışmış bünyemin kültürel olarak domuz etine yabancılık yaşamasının da bunda etkisi olabilir.

buna rağmen güzel pişmiş kaliteli bir domuz etinin yeryüzünde tadılabilecek en lezzetli etlerin başında geldiği gurmeler tarafından dillendirilmekte.
İslamın koyduğu yasaklardan biri olarak yiyeni, yemeyeni, dikkat edeni, etmeyeni birbirinden ayırma özelliği taşıyan ettir.

Sırf farklılık-macera olsun isteyenlerin diğer her konuda olduğu gibi burada da yaptıkları bu durum aslında "anti-kültürel bir takıntı" olduğunu gösterir. Evet, haykırmalıyım ki bu coğrafyada yaygın olan şu kuzu şişler, adana kebaplar, urfa dürümler, cağ kebaplar diğer bütün yemeklere tercih edilme potansiyeline sahiptir.
zaman zaman şaka malzemesi olan gıda maddesi.



geçenlerde izlediğim bir videoyu da buraya bırakayım.
video
ilk entryden sonraları türkiye'de bâzı kasaplarda satılabildiğini öğrendiğim; özellikle bacon tarzı kızartma yerine steak usûlünden olanı daha tercih edilesi et ürünü.