sınava en az 1 kere önemli bulduğun yerleri yetiştirebiliyorsan da her yeri tekrarla öyle gir. ben ilk sınavıma slaytları yavaş yavaş çalışmıştım,hiç tekrar yapamamıştım. böyle olunca çok kötü oluyor,anladığını zannediyorsun ama sınavda hatırlamıyorsun. bu nedenden ötürü 'ettekraru ahsen velev kane yüz seksen'
HaZır dersler çok ağırlaşmamışken biraz çok çalış, ortalama yap, tus dersanesinden indirimi kap. Sonra daha zor oluyor çünkü.
Dönem 1 üniversite hayatının doya doya yaşanacağı senedir. Gezin, eğlenin, sosyalleşin, başka bölümlerden arkadaş edinin. Ufkunuzu genişletin.Okuldan faydalanmaya bakın. Textbook okuma alışkanlığını bu dönem edinmeye çalışın. Çalışma sisteminizi bu dönem şekillendirin. Kendi başınıza çalışarak mı daha iyi oluyor, bir veya daha çok kişiyle çalışmak mı motive ediyor, Evde mi kütüphanede mi bunları deneyerek size uygun olanı seçin.Aktif olun çeşitli projelere katılın. bunları zaman kaybı değil deneyim olarak görmenizi öneririm. Tusa gelince zamanı geldiğinde olur o da. Anı yaşayın hayatınızın kıymetini bilin. Geçmişe bakıp yapmadıklarınız için pişman olmayın.
Üst dönemlerin hiç bir tavsiyesini dinlemeyin. Geneli heves kırıcı, küçük düşürücü ya da panikletici şeyler oluyor.Tanım: kulak asılmaması gereken tavsiyelerdir.
`tıp öğrenci kongreleri`ne mümkün olduğunca katılmaya çalışın, bu sizi araştırmacı olmaya iter. araştırma yapmayı kafanıza koyarsanız hiç gecikmeden bir hocanıza gidip yürüttüğü bir çalışma var mı diye sorun. katılmak istediğinizi belirtin, rahat hissedecekseniz yanınıza bir arkadaşınızı da alıp araştırmaya katılın. ertesi sene olacak kongrelere poster veya sözlü sunum ile katılmaya çalışın.
Hazır 1.sınıfken neden tıp okuduğunuzu, bölümün ve mesleğin size uygun olup olmadığını sorgulayın.4. sınıfta bırakanlar var veya sırf yıllarını verdi diye istemeyerek devam edenler... o yüzden iyi sorgulayin nerde olduğunuzu. yol yakinken bırakın demiyorum ama, eğer birakacaksaniz şimdi bırakın yıllarınızı yemeyin diyorum.

üst dönemlerle tanışın,acile gidin hastaneye gidin,doktorlarla konuşun. mesleği tanıyın yani. mesleği tanıyın, kendinizi tanıyın ve kesin olarak devam etmeye karar verdiğinizde işinize sıkı sıkı sarılın. sınıf geçmek için değil, gerçekten öğrenmek için çalışın, bu sizin işiniz olacak,siz insanlarin hayatına dokunacaksiniz bunun bilincinde olun. öğrendiğiniz hicbir şey onemsiz gereksiz değil, hiçbir ders de gereksiz değil bunu bilin. doktor olmaya kesin karar verdiniz mi elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın, işinizi ciddiye alın, doktor olacaksınız her yaptığınız bir insanın hayatını etkileyecek bir yanlışıniz birini öldürecek.

para için tıp okumayın, bu kadar emeği hangi mesleğe verseniz daha çok parayi kazanırsınız.

gençliğiniz ders çalışarak geçecek buna hazır olun,sadece gençliğiniz degil meslek hayatınız da çalışarak geçecek. o nedenle sevmediğiniz bir işse eğer, hiç başlamayın ömrünüzu tüketmeyin.

insanları sevin,ömür boyu insanlarla ugrasacaksiniz,sevgiyle uğraşın.

bu yol zordur evet, ama iki buçuk yıl öncesine donsem yine tıp yazar miyim? evet yazarım. bence yapılabilecek en güzel işlerden biri,bir hastanın gözünün içindeki mutluluğu görmek, duasını almak eminim çok güzeldir.

elhasıl, dönem 1 de kendinizi iyi tartıp düşünün ve gercekten güzel niyetlerle başlayın bu yola. Allah yardımcınız olsun.
Sınav haftası dışarıdan kimse ile konuşmayın. Çıkmışlara bir 10 kere falan bakın. Ondan sonra anlamadığınız yerlere bakın tekrardan. Yani çıkmıştan çalışın.

Bir zahmet fotokopi parasına kıyın bu konuda.Bunu size sınıf tekrarı yapan biri olarak söylüyorum.

Sosyal olarak herkesle merhaba merhaba kimse ile samimi olmayan olun öncelikle. Sadece bekleyin doğru insanlar sizi bulacaktır. Zaten insan önce kendine bakmalı ne kadar doğruyum diye.Hobi edinmekten korkmayın. Yoksa yetenekleriniz kaybolur. Hayatınızı programa sokmayı deneyin emin olun çok zaman artacak sizlere.
itiraf sayfalarında ergenliğini sergileyenlerden olmayın.

sürekli "olum tıp çık zır" diyerek yapmak istediklerinizi ertelemeyin ve milletin yaşam enerjisini sömürmeyin.

iletişim yeteneğinizi her yönden geliştirmeye çalışın, iyi bir hekim olmak için önemli.

düşük notlarla geçmeye alışınca sonraki senelerde de bağımlılık yapıyor bu arada, tembelliğe alışmayın.

hedeflerinizi küçültmeyin, zaman zaman kendinizi gerizekalı gibi hissedeceksiniz. gerizekalı olmadığınızı bilin; ama bu, çalışmadan bu okulun bitmeyeceği anlamına gelir. o yüzden son hafta şeysilerine pek takılmayın.

ilgi alanınıza göre öğrenci kulüplerine katılmaktan ve aktif rol almaktan çekinmeyin.

kitap okumayı ve hobilerinizi bırakmayın, hatta birinci sınıf Hobilere en çok vakit ayirabildiginiz yıldır. mümkün olduğunca vakit ayırın.

başlarda pek arkadaş bulamayabilirsiniz, olur öyle sakin olun. bunalıma girmeyi gerektirecek bir durum yok, kendi kendinize vakit geçirmeyi öğrenin. 6 yılınız var acele etmeyin.

üst dönemlerle tanışın, muhabbet edin, size bazı zamanlarda yol göstereceklerdir.bir de kendinize iyi bakın, olanlar, olacaklar, olması gerekenler hakkında düşünün. hayal kurmayı bırakmayın. kendinize güvenin.

bakın buraya da en önemlisini yazıyorum:

(keşke biri bana söyleseydi)

ailenizden yanımızda okursan sana araba alacağız tarzında bir söz aldıysanız, onu hemen, çok çabuk aldırın. zaman aşımına girerse çok pişman olursunuz. demedi demeyin.