dönem 2

dönem 1'den çıkmışsanız kesinlikle harika bir dönemdir. çünkü hayatınızda ilk kez insan biyolojisini bu kadar yakından seyretme imkanı bulacaksınız. bir bebeğin bu dünyadaki ilk soluğunu aldığı anda kalbindeki odacıkların kurulu bir motor gibi ayrılıp çalışmaya başlamasını, kalp krizi ya da felç dediğimiz şeylerin arkasında pıhtıların yattığını ve aynı pıhtılaşma sürecinin başka bir zaman bizim hayatımızın kurtulmasına vesile olan olay olduğunu, sinir sistemimizin karmaşık harikulâdeliğini ilk kez bu kadar yakından öğreneceksiniz. canınızı sıkan şeyler de olacak ama hep o hayalini kurduğunuz tıbba bir adım daha yakın olacaksınız, bunun tadını çıkarın. üst dönemler sizi yine ezikleyecekler, sanki onlar hiç dönem 2 olmamış gibi. oysa siz her şeyin en başında, hiçbir şey henüz sıradanlaşmamış ve hayretiniz henüz sönmemiş bir hâlde olacaksınız. bırakın, tadını çıkarmaya bakın. size guyton okuyun diyecekler. vaktiniz kalırsa okursunuz ama önce hocanın notlarını ezberleyip ortalamanızı tutturun. guyton okumak zevklidir, bilgi vericidir ama sınav geçirmez. tekrar söylüyorum: geçirmez. sınıfta kalırsınız. dönem 2'de öyle büt stresi falan çekmeyin, güzel güzel geçip gitmeye çalışmak en iyisidir.
arada bir hastaneye gidip acilde durmak ya da ameliyatlara girmek de henüz çömez bile olmasanız da iştiyakı artırır, size şevk verir. oralarda bir şey öğrenip öğrenmemeniz önemli değil; o havayı soluyup dersinizin başına oturduğunuzda içinizden bir kuvvet gelir, eğer hayaliniz o hastanedeki bir doktor olabilmekse.
eğer dönem 2'den çıkmışsanız geride bıraktığınıza şükrettiğiniz bir dönemdir. çünkü her ne kadar güzel de olsa ezber yükü dönem 1'den fazladır ve bir an önce bitirip gidesiniz gelir. hele hele final büt dertleri başınızı sardıysa illallah edersiniz, o yüzden henüz vakit varken uslu uslu çalışmak iyidir.
 spoiler!
ha bu arada dönem 2'ye fakültenin en zor senesi derler, böyle genel bir kanı dolaşıyor. dipnot olarak eklemek istedim.
burda yazılanları okuyunca daha bi korkunç gelen dönemdir.
(bkz:bu sene günü gününe...)
  • /
  • 4

içerik kuralları - iletişim