dönem 2de yapılması gerekenler

tanım: dönem 2de yapılması gereken, yapılsa güzel olacak olan şeylerdir. tecrübelilerin tecrübesizlere deneyimlerini ve tavsiyelerini aktarabileceği bir başlık.
yol yakından dönün bu sevdadan.
her dersten önce 6 takla atıp 7 kez başının üstünde dönülmeli.
fizyolojiyi anlamak adına ilgili komiteler için guyton(en azından fizyoloji adına bir şeyler) okunmalı, mekanizma anlayıp kliniğe geçtiğinizde aslında bu mekanizma üzerinden hem hastalığın tanımı hem de hastalığın tedavisinin düzenlendiğini göreceksiniz
tecrübeli arkadaşlardan deneyimlerini beklediğimiz başlıktır efenim.
1) ders çalışıp sınıfı geçmek. fizyoloji önemlidir, biz ikinci sınıfta anatomi de işlerdik ve nefret ederdim. sonraları hocalardan fırça yememe sebep olan yegane ders anatomi oldu, sallamamakta fayda var. ikinci sınıfta kalan çok arkadaşım oldu aman dikkat. bir de bence büte de bırakmamaya çalışın. büt işi hiç belli olmuyor benden söylemesi.
2) ingilizceyi halletmek. yaz tatilinde sosyal sorumluluk, türkmsic vs. bir şekilde yurtdışı deneyimi elde etmek. bunlar birkaç ay öncesinden ayarlanması gereken şeyler. hatta ayarlanabilirse preklinik bölümlerde yurtdışında staj ayarlamak, veya dil okuluna gitmek. kursa gittim ben o dönem ama inanın yeterli değil, staj ayarlayıp birkaç ay deneyim yaşamış arkadaşlarım döndüklerinde baya iyi düzeydeydi ingilizceleri. work and travel'ı da ciddi ciddi düşünün derim. ben düşündüm de biraz geç oldu* turkmsic'i o dönem çok ciddiye almamıştım ama şu an düşününce çok mantıklı bir seçenek. en önemlilerden biri bu olabilir. herkes diyor bir de ben diyim isteyen yine yapmaz *
3) şimdiki aklım olaydı almancaya da başlardım preklinikte. tamam 2de değil ama en azından dönem 3te. veya aklınıza yatan başka ikinci bir dili öğrenmeye çalışmak oldukça mantıklı. aklınızda bulunsun en azından.
4) öğrenci kulüpleri güzel yerler. ilginize uygun olan birinde (amelelik düzeyine kaçmayacak şekilde) yer aldım ve güzel anılar biriktirdim. tavsiye edilir.
5)kongrelere aktif katılmak. sunum vs. deneyimi kazanmak. dönem 2 gayet iyi bunlar için. arada kafa tatili verip şehir dışı geziler planlamak. eğer ilgi duyuluyorsa hocalardan biriyle birlikte bilimsel bir çalışmaya katılabilirsiniz. bence yapınız.
6) sanat dallarından hangisine ilginiz varsa düzenli olarak bir seyler yapmak bunun için. koro çalışmaları, film yorumlama günleri, resim kursu vs.(bu iki maddeyi tıp fakültesine yeni başlayanlara tavsiyeler başlığına da yazmıştım hatta)
7) üst dönemlere pek güvenmemek. oturun çalışın gençler son gün çalıştım diyenlere falan da inanmayın yalan hep *
8) okula labdan laba gelmek çok mantıklı bir sey degil. bence iyi anlatan hocaları kaçırmayın, öyle yılda bir uğrayanlardan da olmayın. ha kötü anlatır girmezsin, ama fizyolojide hocayı dinlemek benim daha iyi ogrenmemi sağlardı.
9) sağlığınıza dikkat edin hiçbir şey sizden önemli değil. beslenme-spor-kilo-aşılar-kafein ve hazır gıda tüketimi konusu aklınızın bir köşesinde dursun canlarım. önemlisiniz biliyorsunuz.

tanım: güzel kafa ütülediğim başlık.*
(bkz:sağa doğru yatmak)
(bkz:sola doğru yatmak)
(bkz:dikine yatmak)
olum manyak mısınız en güzel zamanlarınız yatın la bol bol*

içerik kuralları - iletişim