dördüncü duvar

tiyatro sahnesinde oyuncular ile seyirci arasında olan hayali duvardır.
bu duvar mantık olarak oyuncuların seyirciyi duymadan, görmeden, onlardan etkilenmemekten oynaması içindir çünkü seyirci dinamiktir ancak farklı temsiller kendi içinde bu dinamiklikten etkilenmemelidir.

dördüncü duvar bir klişe değil, tiyatro temellerindendir. he pek tabii dördüncü duvar oyun içinde kırılarak seyirci ile iletişime girilebilir ki böyle metinler de mevcuttur ancak bu dördüncü duvar hiç önemsenmesin anlamında değildir, dördüncü duvar tiyatro ile ilgilenenler tarafından es geçilemez.

dördüncü duvar sinemaya da geçmiş olup seyirciyi filmin gerçekliğine çekse de bilinçli olarak yıkılan yapımlar öyle çoğaldı ki artık dördüncü duvarın yıkılması günümüz için çok da yeni olmadığından yıkılan dördüncü duvar pek de sıra dışı bir olay değil.

kimi filmler onun film olduğunu bize unutturmamak istese de (persona gibi) kimileri ise filmin gerçekliğine girmemizi ister (çoğu yapım). dolayısıyla bilinçli olmadığı takdirde filmden kopmak çok da iyi değil.

edit: yeni yapımlardan deadpool yıkmıştır dördüncü duvarı hatta yıkarken yapımcıya falan laf atmıştı, ayrıca daha öncesinde olsa da fight club'ın da dördüncü duvarı yıkması bilinir.
izlediklerim arasında iki şükela dizide aşıldığına rastlamak mümkündür:
(bkz:fleabag)
(bkz:the office)

içerik kuralları - iletişim