dünyanın özgür bir yer olmaması

bir gerçektir. dünyada "bizim ülkemiz en özgürüdür" diyen ülkelerde bile özgürlük yok, mesela abd veya avrupa ülkelerinde bile bireyler özgür değiller. şu yollarla özgürlüğümüz elimizden alınmakta:
*düşünceler devletler tarafından baskıya uğratılır.
*insanların savlarında bilimsel kanıtlar bile olsa insanlar susturulur. hoş karşılanmayan fikirler faydalı bile olsa bastırılır. çin'de koronavirüsü ilk anlayan doktorun susturulması ve ardından ölmesi gibi.
*zihin kontrolü: bu aşamalardan sonra afallayan ve bilinçsizce kitleleşen insana medya yolu ile fikir aktarımı yapılır. mesela oscarlara aday olan bir filmin, bir şarkıcının, bir modanın veya instagram'da bir "#challenge"ın hatta bir akıllı telefon app'inin birden popüler olması ve sizin onu çok beğenmeniz de bunla ilgilidir. bir tür toplum mühendisliği. ayrıca sosyal medyada demografik özelliklerinizi, beğenilerinizi bu sömürü düzenine sunarak istatistiki bilgi sağlamış olursunuz.
*bir süre sonra kendine has özellikleri olmayan ve önceden konumlandırılmış hedefli uyaranlara primitif tepkiler veren bir sürünün talihsiz bir parçası olursunuz. bu aşama itaat aşamasıdır.
insanlık özgür değil, özgürdür diyenlerin ise yaptığı propagandadır. onların kendi özgürlük tanımlarına inanmamız bile bu itaatin bir parçasıdır.
liberal özgürlük kuramcılarına göre bir insan denize kenarına gidip eğlenmekte özgürdür. seyahat etme özgürlüğü vardır; bilgiye erişim özgürlüğü vardır ama türkiye'de yaşayıp, hayatı boyunca deniz göremeyen insanlar da vardır. senelik iznini çalışarak geçirmek zorunda kalıp hayatı boyunca seyahat edemeyen insanlar da vardır. maddi olanaklarından kaynaklı eğitim göremeyen insanlar da…
özgürlük, “ bugün istemediğim hiçbir şey yapmadım.” diyebildiğin her yerdedir.

içerik kuralları - iletişim