e book reader

tablet pc veya akıllı telefonlardan farklı olarak ekran yapısı saatlerce kitap okusanız dahi gözü yormayan kağıda benzer görünümde olan ve günlerce süren şarj ömrü olan harika cihaz.

zamanla bunların da çeşitleri ve özellikleri gelişti. piyasada wifi ile internete bağlanabilenleri, office programları çalıştırabilenleri, müzik dinlenebilenleri oyun oynanabilenleri mevcut.
kindle paperwhite kullanmaktayım. şarjı gerçekten çok uzun gitmekte (günlük 2-3 saat okuma ile 20 gün kadar) çok rahat okuyabilmekteyim. cihaz hakkında sorusu olanlar mesaj ile sorabilirler
şuan bi tane almaya gitmekte olduğum cihaz kindle paperwhite
başlık açsam mı diye düşünmüştüm bi kaç gün önce ama sözlük foruma dönmesin diye vazgeçtim

not: kılıf önemli ve pahalı 69tl alırken hesaba katın
başlığın türkçe olanını açayazdığım cihaz.
neden bir e okuyucu almak gerektiğini medium ve çeşitli platformlarda insanlar defaatle güzelleyerek anlatmış olsalar da kendimce okuyan biri için e okuyucu almanın uzun vadede kâr olduğundan bahsetmede bir beis göremiyorum.
ayda 3 kitap civarı okuyorsanız yaklaşık 1 yıl sonra e kitap okuyucunun parasını çıkarmış ve sonrasında da okuduğunuz her kitap yanınıza kâr kalmış olacak. tabii bu dediğim orijinal alınmamış kitaplar için. eğer e kitapları orijinal alma gibi bir niyetiniz varsa okuyucu almaktan vazgeçin derim çünkü fiyat farkı hiç değmez ve çeşit çok az. evet, satın alamadığınız kitabı para vermeden edinebiliyorsunuz bgv.

zamanında bu cihazı alanlara bu fiyatla sadece kitap okuyan bir alet aldıklarından keriz gözü ile bakardım. ne var ki o zamanlar şimdiki kadar fahiş fiyata satılan bu aletleri tam olarak anlayamamışım zira e okuyucuların ekranı ile telefon, tablet, bilgisayar ekranlarını mukayese etmeye çalışmak bile başlı başına bir hata olur. teknolojisi gereği ekranın gündüz vakti gördüğünüz herhangi bir nesneden farkı yok hatta bundan dolayı gece vakti arka aydınlatmayı açmazsanız ekran karanlıkta kalıp yazıları göremiyorsunuz.

burada kestiğim entrymi daha sonra devam ettirme niyetinde olduğumu belirteyim.
varlığından haberdar olduğum ilk zamanlarda "telefon, bilgisayar veya tablet dururken bir de buna ne gerek var ki" diye düşündüğüm amma velakin özelliklerini keşfedip kendisiyle yakından münasebetimiz olunca bu düşüncemden derhal uzaklaştığım teknoloji harikası cihaz.

ekranları gerçekten bildiğimiz basılı kitapların kağıtları gibi. yapay ışığın verdiği rahatsızlığı vermiyor, gözleri yormuyor ve okuma konforu epey yüksek. ayrıca pil ömrü beklediğimden uzunmuş. anlık bir sakarlık sonucu su, çay, kahve vb. sıvı teması olması halinde ellerimizi semaya açıp başına bir şey gelmemiş olmasını dileyeceğimiz su geçirmez özellikte olanları da var. e daha ne olsun.

en önemlisine geliyoruz şimdi: yatakta kitap okurken uykun geldi. artık kitabı bırakıp uyuman gerekiyor fakat odanın ışığı açık. ne yazık ki ışık düğmesi yataktan ulaşabileceğin mesafede değil. "bi gelsene ya bi şey göstericem" deyip ışık kapattırmaya çağıracağın biri yok. inanır mısın, ışık düğmesine lazer tutup patilemesini sağlayacağın bir kedin bile yok.* sıcacık yatağından kalkıp odanın öbür ucuna gidip ışığı kapatıp geri dönene kadar uykun açıldı tabi.* işte tüm bu dertlere son!!! çünkü e kitap okuyucumuzu kapatıp başucumuza koyuyor ve zifiri karanlık odamızda* mışıl mışıl uykumuza dalıyoruz...

en kötü yanı aksesuarlarının pahalı olması sanırım ama o da sürekli alınacak bir şey olmadığı için çok büyük bir problem değil.

bonus:

içerik kuralları - iletişim