ego

benlik anlamına gelir. ancak gündelik kullanımda, kişinin karşı koyamadığı üstünlük kurma çabasını ve kurduğu üstünlükten apaçık tatmin olmasını karşılar.
bendekiyle barisik oldugumdur. egonuzu öldürmeye calismayin, sinirlari belirleyin birakin o sinirlar icinde sizi yonetsin. yoksa travmatik sonuclari olabiliyor egosuz olacagim derken.

ego bir insanin özüdür. latincede "ben" demektir zaten. "ego sum magus" lafini hepiniz biliyorsunuz.
ps. sozleri karistirmisim swh. duzelttim.
tıp fakültesinde okuyan kızlarda fazla olduğunu düşündüğüm duygudur. sanki biz (bkz: su ve su ürünleri) okuyoruz.
ego benlik demektir. özgüven de diyebiliriz. bir miktarı kişiye lazımken fazlası gerçekten itici gözükmekte. şu ana kadar karşımdaki insanlara egoistçe davranmamaya çalıştım hep. ama karşımdaki beni ezmeye kalktığında(hele hele benden üst sınıf tıpçılar daha kendileri adam akıllı olgunlaşamamışken hayat dersi vermeye çalıştıklarında) ifrit oluyorum. kendi anılarını dinlerim, kendi anılarından çıkardıkları dersler hoşuma gider ama bana yok efendim stajyer olduğunda anlarsın veya yok efendim az daha büyüyünce anlarsın gibi tarzda konuşmaları çok itici geliyor. çünkü onların egosu bana ayna oluyor. onların o kadar egolarından rahatsız oluyorum. demekki bana ilahi katlardan gelen bi mesaj var. kendimi düzeltmem gerektiğinin farkındayım da ne zaman başlarım onu bilmiyorum işte
kibirli, küstah, ukala gibi kelimelerin kendisine sarf edilebileceği insanların kibir seviyelerinin ölçü birimi.
bir de freud var tabii.

içerik kuralları - iletişim