ekşi sözlük

bazı ilaçlar ve hastalıklarla ilgili başlıklarda inanılmaz derecede sallamasyon bilgi içerdiğini farkettiğim sözlük. tıp eğitimi almamış olsam asla farketmeyeceğimi düşününce hakim olmadığım konulardaki başlıklarda bilgi arayışına ne zaman girsem, önyargımı atarak okuyamıyorum başlıkta yazanları.
takip etmeyi sevdiğim bir platformdu.
evet geçmiş zaman kullanıyorum çünkü artık belki iyi bir yazara denk gelirim de onun entrylerini okurum diye boş yere saatler harcadığım bir platforma dönüştü.
açılan başlıklar hala ilgi çekici, güncel burada bir sıkıntı yok.
fakat altındaki yorumlar ne hikmetse bilgi vermek yerine ya laf sokmak ya espri yapmak için yazılıyor ve inanılmaz bir şekilde en çok beğenilen de bu entryler oluyor.
bir de bunlara ek her başlıkta bunlardan şikayet eden tipler türedi yani iyice boku çıktı sözlüğün.
her ne kadar artık yazmıyor olsalar da içerisinde yazdıkları ile insanı bilgilendiren, eğlendiren, farklı bir bakış açısı sunan harika yazarlar barındırır.
boş vaktiniz bolsa girin arayın o yazarları ve tüm entrylerini okuyun bence.
kafanıza takılıp takılmayacak her soruya cevap bulacağınız bu sitede kararsız kaldığınız durumlarda ekşi sözlüğün temayül ettiği şıktan uzak durun.
onların ak dediği kara
kara dediği aktır.
ekşi sözlük kutsal bilgi kaynağı felan değil
çok bozmuş bir sözlüktür. o güzel dolu dolu yazarlar o güzel atlara yıllar önce binip gitmiştir.
an itibariyle dalgasına aldığım ikinci hesabım yazar yapılmış. bu hesabı trollük için kullanacağım sanırım. önce vw golf tok kapı sesi severlere dalacağım sanırım. önerisi olan mesaj atsın.*
troll çaylakları yazar yapmış sözlük. beni ise 35bininci sıradan 40bine atmışlar hıh..
kalitesi yerleri yalayan sözlüktür. kendi alanında bilgiler verdiğin veya sanat, müzik ile ilgili girdiğin entryler sıfır belki bir iki favori alırken, saçma salak yazdığın ilişkiler konulu entrylere yüz küsür favori geliyor.
ekşi sözlük kurulduktan ilk 5-10 yıl dışındaki ilaç başlıklarında bulunan entryleri okuyarak ilaçlar hakkında bilgi almaya çalışmayınız. çünkü tıp nosyonundan uzak her telden insan kullanıp bir şeyler yazıyor. bilgi alma amaçlı siz zaten kullanmazsınız biliyorum da yakınlarınızı da bu başlıklardan uzak tutunuz. sonra zorla yazdırmaya kalkıyorlar alakasız endikasyonlar için ilaçları.*
hala bitmemiş olandır. bana göre; sadece çok popüler olduğu şu son bir kaç yıldır üye kalitesindeki kaliteli yazar yüzdesi düştü, ayrıca yazmayı bırakan (60 badimin -ki önemini birazdan göreceğiz- 10-15 tanesi falan aktif olarak yazıyor -ki aktiflik dediğim de her gün yazdıklarını anlamayın, bazısı her gün yazıyor bazısı değişen periyotlarla-) , tüm entrylerini de alıp giden bir ton yazar oldu. ve zamanla baskın hale gelen bu kalitesiz güruh, gündemde gördüğü bildiği bilmediği her şeye yorum yapan bir güruh olduğu için 25 sayfalık başlığın 23' ü boşluk oldu. açılan başlıklar yine bu güruhun baskınlığında ve anlayacağınız üzere içi de onlar tarafından doldurulmuş. bu biraz döngü gibi, eğer yönetim kırmaya çalışmazsa kırılması çok zor.

bu yüzden gündemde veya bu gün sekmesinde dolu ve bilgi içerikli giri ararsanız bulmanız çok ama çok zor. ben, bu yüzden üyeliğin verdiği avantajları kullanıyorum. mesela bir başlığa girdiğinizde şükela modunu açabilirsiniz, bu size tonlarca entry arasından en beğenmişleri verir, ilk bir kaç komikli ve ayarlı entry den sonra daha kalitelileri görmeniz olası. olası çünkü bütün kaliteli entrylerin beğenilmesi zor, baskın güruh, kalitesiz güruh yani çoğunlukla beğenenler de onlar. başta alternatif olacak sonradan büyüyecek bir badi ağını ufaktan kurmak lazım. kaliteli bir kaç kurt yazar bulursanız (ekşi şeyler bazen yardımcı olabilir) onları takip edersiniz, onların favladıkları yazarları görüp onları da takip edersiniz. böylece ufak ufak ilgi alanlarınıza göre büyüyen bir badi ağınız olur. zamanla ekşi sözlüğün içinde başka bir katman olduğunu fark edersiniz. mesela ekşi sözlük entellektüel nefes alma uzamını gördünüz mü hiç? sanmıyorum.

ayrıca gündemde gözükmeyip aktif olan başlıklar var ve epey hararetli tartışmalar dönebiliyor. zeytin dalı harekatı ve 2018 ekonomik krizi başlıkları bunlara birer örnektir.

ek olarak: sözlükler ilaç, sağlık gibi konularda sokaktan birini çevirip sormaktan farksız. farmakoloji profersörüne de denk gelebilirsiniz, alakasız bir türkçe ögretmenine (tamamen örnek olup ofensiv bir ifade değildir) de.

yine ayrıca, sağlam bilgi edinmek için sözlükler kullanışsız. çünkü devamlı bir akış olmadığı gibi bilgi eksiği olabilecek kişiler tarafından oluşturuluyor. tamamen benimsememek kaydıyla hazır ve hızlı bilgi edinmek daha doğru olacaktır.
yazarlığım kabul edilirse ortalığın anasını ağlatacağım sözlük*
  • /
  • 4

içerik kuralları - iletişim