Tıbbiyeli Radyo Yayında!

eleştiriyi ironiye hapsetmek

eleştiri yaparken ironiden başka bir yöntem kullanmamak suretiyle eleştiriyi sığlaştırmak.

bir şeyleri eleştirmek ve dikkat çekmek için ironi kullanmak güzel bir yöntem. ironi hoşumuza gider çünkü gerçeği farklı bir şekilde gösterir. komiktir. bir şey hakkında gerçeğinden farklı bir izlenim yaratmak komik gelmiştir bize, zihnimiz onun gerçek olmadığını farkettiğinde gülümsetmeye başlar bizi. bu güzel eleştiri yöntemini tek eleştiri yöntemi haline getirmek eleştiriyi ironi içine hapsederek kullanılan ifadelerin gerçek mi yoksa sahte mi olduğunun anlaşılmasını engeller hale gelecek, öyle bir yere gidecek ki artık hangisi gerçek hangisi sahte bilemeyeceğiz. çünkü gerçek anlamıyla kullanılanlar bellidir, sahteleri ise çok fazla sayıdadır, neyin ne olduğu anlaşılmaz eğer dil böyle bir hale gelirse.

bunun sosyal medyadaki caps, meme vs. kültürleriyle yaygınlaşmış olduğunu söyleyebilirim. ironiyle eleştiri yapmak bir yerde keskin bir zeka gerektirse de alıştıktan sonra o keskin zekanın bir önemi kalmıyor, herhangi bir kişi de göre göre taklit yoluyla bunu yapabiliyor.

eleştiri yaparken ironiyi kullanmakta ısrar etmek korkaklığa ve çekinceye de işaret eder çünkü lafı doğrudan söylemek yerine dolambaçlı yollar kullanarak anlaşılmasını bekler kişi, doğrudan söyleyemez. bunu en çok sosyal medyada örneğin youtube'da, tweeter'da, facebook'ta yapılan paylaşımlar ve paylaşımlardan daha çok yorum yapan kişilerin tartışmalarında gördüm. doğrudan laf kullanma işini yapanların daha az kültürlü olduğu, ironiden başka bir eleştiri yöntemi kullanmayanların da azıcık kültürlü kişiler olduklarını gördüm. bu yolla eleştiriyi çok fazla kullananların bilgiçlik tasladığı ve hareketlerinin kendini beğenmişlik içerdiği de bir gerçek. eleştirilen bir şey vardır, bunu karşı tarafın ağzından kelimeler kullanıyormuş gibi yaparak eleştirir hatta karşı tarafın eleştirdiği tarafları aynen kendisi yapar ve orada üstünlük taslayıp karşı tarafı hemen cahil konumuna koyar kişi. fanatikliğin her türlüsünde, fanatik olan kişiler böyle davranır, fanatikliği eleştirdikleri halde. sidik yarışından başka bir şey değildir. güzelim eleştirme yöntemini kıt akıllarıyla kullanırlar ve eleştirinin artık sadece bu yolla yapılacak hale gelmesine yol açarlar, çünkü bu kişiler fanatiktir ve sayıları çok fazladır, bu sosyal medya ortamlarını kullanan yeni yetme çocukların görüp öğreneceği şey bu olacaktır çünkü.

güzelim eleştiri yönteminin içini dışına çıkarmadan kararında ve zekice kullanalım lütfen.

içerik kuralları - iletişim