elifnur bayram24 haziran 2018 tarihinde yapılacak olan milletvekili seçimlerinde ak parti listelerinden kocaeli ilimizde 11. sırada milletvekili adayı gösterilmiş, henüz 18 yaşında en genç vekil adayı ünvanını almış olan hanım kızımız.

kocaeli fen lisesi son sınıf öğrencisi olan elifnur'un en büyük hayali de doktor olmakmış.

not: kocaeli'nin vekil kontenjanı 13. chp-mhp muhtemelen iyi parti'nin de iyi oy potansiyeli var. %99 kazanamayacak ama bu yola girmesi bile güzel. ben 18 yaşında nolacak bu orta öğretim başarı puanı diye ortada dolanırken kız milletvekili adayı oluyor.
ak parti listesinin koceli ilinde 11. sıradaki milletvekili adayıdır. muhtemelen seçilemeyecektir. iyiki de seçilemeyecek sıradadır. 18 yaşındaki birinin milletvekili olup mecliste oylamalara katılması doğru bir şey değil. o mecliste sınır ötesi operasyonları gibi onlarca askerin hayatını etkileyen tezkereleri, sosyal yaşamı etkileyen reformları ya da geçiminizi etkileyen vergi tasarılarını üniversitesi mezunu olmamış, muhtemelen büyüklerinin telkiniyle hareket edecek birinin oylaması size ne kadar sağlıklı gelir bilemem. milletvekili yaşı mümkünse 25'e çıkarılmalı ya da üniversite mezunu olma şartı gibi doğal yaş sınırı konulmalı.
18 yasinda birinin karar verme yetisinin yeterince gelismedigini dusundugum icin anlamsiz buldugum olay. cok istiyosan universiteyi bitir oyle aday ol kardes.

ustteki yazarin entry-nick uyumu sjsjjs.
gençliğin siyasete katılımı için güzel bir adımın sembolüdür. kadın olması daha bir anlamlı. koca koca adamların ondan daha akıllı ve feraset sahibi olduğunu sanmıyorum.

tbmm ilkokul mezunu ağaların beylerin meclisi olacağına gençlik ateşini kalbinde taşıyan, akıllı, vicdanlı insanların meclisi olsun. bakın fatih sultan mehmet istanbul'u 21 yaşında aldı. bakın atatürk bu ülkeyi gençliğe emanet etti. bakın o gençlik, hayatını hiçe sayarak ülkenin bağımsızlığı ve onuru için mücadele etti ve 17 yaşında, 22 yaşında, 24 yaşında infaz edildi. yaşlılar ne yaptı? "şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhid etti."

bu ilerici adımın muhalefetten gelmiş olmasını isterdim ama sırf ak parti yaptı diye yanlış demem, diyemem. elifnur kardeşimizin yolu açık olsun.

içerik kuralları - iletişim