en büyük hedefi tusta yüksek puan almak olan insan

adina uzuldugum insan. yanlis anlasilmasin, tabii ki herkesin- ya da cogumuzun- hedefi bu. ama mesela asiri caliskan ve donemin derece yapan ogrencilerinden bi arkadasim var. adama diyorum ki hayalin ne? tusta yuksek puan, diyor. iyi de hangi bölüm icin, diyorum. bolum hedefim yok, hedefim yuksek puan almak, diyor. ve ben bunu anlayamiyorum. bir insanin hayattaki tek hedefi tusta yuksek puan almak olabilir mi cidden?

ıleride kendini hayal ettiginde hangi bolumun koridorlarinda, hangi ameliyat masasinda, hangi hastalarin elini tutacagini bilmeden dusunmeden sadece optik formda kutu karalamayi hayal edebilir mi insan?
insan değildir. zira insan denen varlık ,hayatı bütünüyle yaşamalıdır.
gayet akıllı insandır.çünkü istediğin yeri istediğin bölümü seeçme veya alternatifin bol olması dururken neden istemediğin yer veya bölüme gittiği zaman daha mı mutlu olacaksın.geçin bu ben tus önemli değil önemli olan iyi hekim olmak sözlerini
en büyük hedefi değil de hedefi diyelim.

tus'ta başarılı olmanın bir sürü avantajı var.
ama bu avantajların hepsini bir tarafa bırakırsak ben üniversite sınavında beni geçenlerden rövanş almak istiyorum.
üniversite sınavında birincilik hayalimiz vardı. lise hatayımızın içine ettiklerinden gerçekleştiremedik. son sene günde on saatten fazla çalışmama rağmen.
bari tus'ta birinci olayım da acım dinsin kafasındayım. evet böyle bir eziklik psikolojim var.

tus'a kadar üç ihtimalimden birinin olmasını istiyorum:

1-yurtdışına gidip orda okumak
2-parayı bulup ticaret yapmak
3-üstteki ikisi de olmazsa tus birinciliği.
tıp fakültesini tus kazanmak için araç olarak gören insan. halbuki esas olan kendini pratisyen hekim olarak yetiştirmektir. tus'tan 10 puan fazla almak sizi daha başarılı bir yere yerleştirebilir ancak yüksek puanın sizi iyi hekim yapacağını garantilemez.

rivayete göre meşhur dershanelerin birinde öğrenci bir arkadaşımız "tusta 1. olacağım" diye koluna yazı yazıyormuş. o geldi aklıma.

içerik kuralları - iletişim