Tıbbiyeli Radyo Yayında!

en çok beğendiğiniz kitap kesiti

  • /
  • 10
yol işçisi şapkası ile yelpazeleniyordu. kalabalık onu sıkmış, bunaltmıştı. onu kendine getirmek için bir kral ile bir kraliçeye gerek varsa, bugün şanslı günüydü; görünmüşlerdi işte! ablak suratlı kralla güzel yüzlü kraliçe altın arabalarına binmiş, önlerinden geçiyorlardı. sarayın gözbebeği soylular da peşlerindeydiler. mücevherlerle bezenmiş, ipeklerle donanmış pudralı pırıl pırıl gülen hanımlar ve beyler! nefret dolu bir zarafet ve gururlu bir güzellik okunan bu yüzler yol işçisini öylesine sarhoş ettiler ki,

"kralımız çok yaşa! kraliçemiz çok yaşa! herkes çok yaşa! her şey çok yaşa!" diye bağırmaya başladı. dört bir yanındaki "jacques"lerden hiç haberi yoktu sanki. bahçeler vardı, avlular, teraslar, fıskiyeli havuzlar, yeşil alanlar, kral ve kraliçe, gözbebekleri beyler, hanımlar, "çok yaşa" ların hepsi vardı çevrede. duyguları onu ağlattı bile. üç saat süren bu gösteri sırasında bol bol ağladı, güldü ve bağırdı. defarge'nin onu dizginleyebilmesi için yakasına yapışması gerekiyordu. sonunda "bravo!" dedi defarge. sırtına da bir şaplak attı. "sen çok iyi bir adamsın."

yol işçisi kendine gelmeye başlamıştı ve yaptıklarının doğruluğundan kuşku duymaya başlıyordu, ama tam o sırada defarge kulağına eğildi, "tam istediğimiz adamsın," dedi. "sen ve senin gibiler bu aptallara sonsuza dek böyle olacakmış inancını aşılıyorsunuz. bu onları daha da küstahlaştırıyor. sonları da yaklaşmış oluyor böylece."

charles dickens - iki şehrin hikayesi
  • /
  • 10

içerik kuralları - iletişim