en çok beğendiğiniz kitap kesiti

  • /
  • 10
"demir olsam çürürdüm, toprak oldum dayandım... toprak, toprak, toprak oldum da dayandım."
ince memed 2, yaşar kemal

dertli ama bir o kadar da alçakgönüllü... dilinin ucunda haykırış var ama sessiz. toprağı tekrar tekrar söylemesinden belli yaşadıklarının ne kadar zor olduğu.
kalbime dokunan kısacık kesitlerden biri.
"insanın azınlıkta olması, tek kişilik bir azınlık olması bile, deli olduğu anlamına gelmiyordu.bir doğru vardı, bir de doğru olmayan; doğruya sarıldığın zaman, tüm dünyayı karşına bile alsan, deli olmuyordun."
1984
samimi olmak en güzel kerâmettir. bırakın uçmak kuşlara münhasır olsun.
(bkz:ah muhsin ünlü)
(bkz:gidiyorum bu)
bir bıçağın deştiği yerden kan akmaz olur mu? benim de beynimden, kan akıyor. ben düşünmüyorum beynim kanıyor. görüyorum, gözlerimi yumunca görüyorum. beynimin etten yuvarlağı içinde her düşünce bir damla siyah kan gibi yuvarlanıyor. ben istemiyorum fakat hiç bıçağın deştiği yerden kan akmaz olur mu?''
“...yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. o da hırsızlıktır. onun dışındaki bütün günahlar hırsızlığın çeşitlemesidir... bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun.

kendisine ait olmayan bir şeyi alan insan, bu ister bir can olsun isterse bir dilim nan, adiliktir. çalmaktan daha kötü bir suç yoktur...”
(bkz:uçurtma avcısı)
(bkz:khaled hosseini)
  • /
  • 10

içerik kuralları - iletişim