enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji – Tıbbiyeli Sözlük
yükselen trend.sensiz antibiyotik bile başlanmaz.sepsisten çeker alırsın mutlu olursun.ayrıca rahattır.
pis bir şey ama. hastalar izolasyonda, yok damlacık, yok temas. döneri de düşük. uğraştığın şey mikrop yani. bu arada tam adı enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji'dir. bunun havası ile çoğu yerde kendi ekimlerini kendileri yaparlar.
Bu branşı isteyenler ya teori seviyorum da hastada görsem fena olmaz hanicidirler. Ben pek hazmetmem nedendir bilinmez.Beni pek sıkar.
Polikliniğine çoğunlukla başka branşların bakması gereken hastaların geldiği branş.Doktorlar işin içinden çıkamayınca sende enfeksiyon vardır diyip hastaları buraya şutluyorlar sanırım.
Aslında sonuçları açısından tatmini var, hastayı güzelce tedavi edip çoğu evine mis gibi yolluyorsun (*) ancak her yerde mikrop varmış hissine kapılmanıza neden olabiliyor. Hele biraz titiz arkadaşların kafayı yemek üzere oldukları stajdı hehe. Mikropları severim, ısınabileceğimi düşünmüştüm, ama o kadar da değil. Pis yahu her yerde enfeksiyon. Temel Mikrobiyoloji daha sevimli geliyor bu daldansa. maddi açıdan da çok tatmin edici bir bölüm değil. Yine de bilemiyorum tabi asla dediğim bölümlerden değil.
dahili bir bölüm olmakla birlikte uzmanlığı ve çoğu yerdeki asistanlık süreci dahiliyeninki kadar yoğun ve yorucu değil. hastası daha az. diğer yandan kronik/inatçı enfeksiyonların tedavisi, hastane enfeksiyonları, enfekte yaralar, ateş odağı bulma gibi zorluklar bu bölümün alanına giriyor.
5 yıllık uzmanlık eğitimi bitirildiğinde hem klinik hem lab hekimliği unvanı alınıyor, uzmanlar kendi labaratuvarlarını açma yetkisine sahip diye biliyorum ama yakın zamanda değişikliğe gidilebilir deniliyor. Ayrıca özelde iş imkanı fazla olmayan bir bölümmüş.
"hasta bakabileceğim bölüm olsun ama çok yoğun olmayayım, para da çok mühim değil" düşüncesinde olanların tercih edebileceği bir bölüm.
Kendi adıma olabilir kategorisi içerisinde, bundan dolayı son günlerde annemin "koronaya yakalananların sayısı 45.000 olmuş, 1.700ü sağlıkçıymış, kim bilir kaç doktor vardır buna yakalanan, ölen sayısı da gün gün artıyor" telkinlerine maruz kalıyorum(*) hayırlısı anacığım diyorum ne diyeyim(*)

tanım: antibiyotik onay konsültasyonlarında ehu kısaltmasıyla anılan uzman doktorların mensup olduğu bölüm
İntörn olmamla aramda kalmış birkaç engelden biri. Lanet ders. Şöyle bir sorun var ki arkadaşlar uzaktan eğitim ders içeriği bizde bu ders için yeterli değil. Malum pandemide iş yükleri bir hayli arttı. Ancak ben yine de 1 yıldan uzun bir sürede hala birçok dersin anlatılmamış olmasını kabul edemiyorum. Slaytları video formatında yükleyip geçmiş birçok hoca. Bu başta bana saygısızlıktır. Hem de samimiyetsizliktir. Çünkü abi mutlaka anlatacak bir fırsat bulabilirsin ve en fazla 20 dakikanı alır.