enver’in kamal’e mektubu – Tıbbiyeli Sözlük
enver paşa, 1921 yılının temmuz ayında moskova’dan m. kemal’e yazdığı mektupta;

“yalnız senden bir ricam var: lüzumsuz düşünce ve kibre kapılmayınız. sizden cidden sizi seven bir kardeş gibi rica ediyorum. şimdi mevkinize bakarak sizi ayartanlara uyup memlekette bir şahsın veya yalnız bir kısmının tahakkümüne doğru gitmeyiniz. yoksa yine lüzumsuz baskılar ve bunların neticesi şiddet meydana gelebilir. buna emin ol ki bütün vatanını seven herkes, olan biten her şeye rağmen sizin başarınıza çalışıyor. çünkü senin başarın, anadolu’nun başarısı demektir.

fakat eğer siz şimdiden kanunsuz hareketlere ve lüzumsuz şiddetlere giderseniz, korkarım ki hayırlı netice vermez. millet, sultan hamid idaresi altındaki millet değildir. artık tahakküm ve kibre çok dayanamaz. bak, seni bütün arkadaşlarım namına temin ederim. bizim hiçbir mevkide ve memuriyette gözümüz yoktur. bana gelince, ben yalnız bir ideal takip edeceğim. o da i̇slam’ı ezen avrupa canavarları ile pençeleşmek için müslümanları harekete getirmek”[1]
Kendi hakkında yalan haberler çıkarılınca:

Trablusgarp’tan beri şahsi ahlakınızın hiç değişmediğini görüyorum. Diğer noksanlarınızı artık göze batacak kadar belli ettiniz…Bu nefy şeklindeki arzunuza ilelebet tahammül etmek bize pek ağır ve sefilane gelir…Başta Türkiye olmak üzere kurtarmaya çalıştığımız İslam alemi için, biz Anadolu’ya ne zaman gelmek icap ederse size danışmadan geliriz. İşte bu kadar!…”

Nedeni çanakkale zaferinden sonra da kamal’in yalan haberler yaptırması olarak belirtiliyor.