erasmus

tip adina butun ogrendiklerinizi unutup gelirsiniz cok temiz.
bir de bunun farabi versiyonu var, iyi mi kötü mü bilemedim.
erasmus değil marasmus'tur o erasmus olsa duramazsın.
intörnluk döneminde erasmus yapan biri olarak özellikle intörnlük dönemi için tavsiye ettiğim programdır.geriye kalanlar için sıkıntı oluyormuş;çok takmayın onların fırsatı olsa onlarda yaparlar.madem bir şey öğrenemeyeceğiz neden amelelik yapalım?sadece birşeyler öğrenebilecek stajları(bizim ve bir çok üniversite için acil stajı)yaz döneminde alıp gitmek en mantıklı hareket olur
bilgisi olan insanların bilmeyenleri aydınlatmak için kullanabileceği ideal başlık türlerinden biri.
an itibariyle romanya'da yapıyor olduğum değişim programı. ileride hazırlandığım (bkz: beyin göçü) öncesi bir vücud göçü olarak da görülebilir
gidenlerin beni aydınlatmasını dilediğim öğrenci değişim programı. hem staj hem de yıl içi değişimler konusunda bilgilendirilmeye aç bir vaziyetteyim.
(bkz: yolumu kaybetmiş perişanım ben)
gorup gecirmis bir birey olarak hazirlik surecinde basimdan gecenleri yazdigim bir dosyam var. hayalim olan blogu hala acmadim, onu acana kadar buraya kopyalayayim yazdiklarimi. eger usenmez de blog da acarsam oradan da okursunuz neler yaptigimi falan.
***
öncelikle okulunuz bütün öğrencileri için bir erasmus sınavı yapıyor. benim okulumun değerlendirme kriterleri 50% not ortalamanız 50% erasmus sınavından aldığınız puan. bu sınav 2 aşamada yapıldı, yazılı ve sözlü olarak. sözlü mülakatta yabancı diller departmanında görevli ingilizce okutmanlarıyla sohbet ettik diyebilirim. bana sordukları sorular basitti.
“hangi ülkeye gitmek istiyorsun? peki neden?”
“kendinden biraz bahset bakalım, ne yer ne içersin, kaç kardeşsin, annen baban kim, nerede oturuyorsun?”
“kendini nasıl biri olarak tanımlarsın?” ben bu soruya şaşırmıştım, ama kopya çektim bu soruda eheh  daha önceden giren kişilerle konuşuyorsunuz zaten, neler sorduklarını falan öğreniyorsunuz. ben de doğal olarak soruları (ç)aldım. biraz da kafamda kurdum şunu sorar bunu söyler diye, ben de konuşmayı kendimce yönlendiririm diye düşündüm. haklı da çıktım. önceki girenlerden öğrendiğim sorulardan biri “kaybolsan ne yapardın?” idi, ben de bunu kullanmaya karar verdim. “soğukkanlı biriyim ben, en yakındaki kişiye kaybolduğumu, polis karakolunun yerini soracağımı” söyledim, hâlbuki “ağlardım herhâlde” diye cevap vermeyi planlamıştım.
bir hafta kadar sonra bütün okulun sonuçları açıklanıyor, sınav öncesinde yapmış olduğunuz tercihlere göre yerleştiriliyorsunuz üniversitelere. bundan sonra yapılması gereken şey çok basit, erasmus ofisine gidip “evet ben gidiyorum” demek. belli bir gün içinde hakkınızı kullanacağınıza dair haber vermezseniz iptal olursunuz, hakkınız 1. yedek kontenjana geçer. bunun için ufak bir dilekçe yazıyorsunuz. benim dilekçemi erasmus ofisinde bastırdılar, ben sadece imza attım.
***
erasmus ofisiyle şimdilik işiniz bitti, artık karşı okuldan haber bekleyeceksiniz. çok uzun sürerse kendiniz mail atıp “ben falanca okuldan filancayım. erasmus öğrencisi olarak sizin okulunuza gelmeye hak kazandım, ne yapmam gerekiyor” diye sorabilirsiniz. benim gideceğim okul (universidad de vigo) bana online başvuru formu yolladı. doldurup kaydettim, peşine çok kısa sürede kabul mektubum geldi. normalde 30 mayıs online başvurunun son tarihiydi, ben daha erken başvurumu tamamladım. 30 mayısta kapıma postalamışlar kabul mektubumu. burada ufak bir nokta var, benim doldurduğum formda “erasmus öğrencisi olduğunu gösterir belge” diye bir ibare vardı. onun için erasmus ofisiyle konuşursunuz, size o belgeyi hazırlıyorlar.
***
kabul mektubunuzu alınca doğruca erasmus ofisinize gidiyorsunuz. onlara da gösteriyorsunuz mektubunuzu. fotokopisini veya taratılmış halini istiyorlar, çünkü lazım. aslında normalde learning agreement denen olayı önce halledip, karşıya onaylatıp ondan sonra kabul mektubunu almak gerekiyormuş. uvigo biraz farklı sanırım, ya da bize güzellik yapmışlar 
sonra “learning agreement” denilen lanet var. benim için bu la acayip sıkıntılıydı. aynı sınıftan aynı sınıfa giden 2 öğrenciden birinin la’yi sorunsuz kabul edilirken diğerininki geri çevrilir mi? çevriliyomuş. aynı sınıftan 2 kişi olarak gidiyoruz, gittiğimiz yıl 4. sınıf öğrencisi olacağız. sınıf arkadaşımın la’yi sorunsuz kabul edilmiş. ben kabul ettirene kadar canım çıktı. 4. sınıfım, derslerimi geçtim, alacak dersim yok, bu hazırlayabileceğim tek la dedim ikna ettim zar zor kadını. gerekçe olarak bana “4. sınıf dersleri almışsın ama sende ispanyolca yok, bu dersleri anlayamazsın. bunu onaylayamam” dedi. neyse ki atlattık. bu da yaklaşık 1-2 hafta sürdü, belki daha fazla.
la’iniz karşı taraf koordinatörü tarafından kabul edilince çıktısını alıp kendi erasmus ofisinize götürüyorsunuz. imzalanacak yerler, doldurulacak şeyler var. oraları mutlaka dolduruyorsunuz tabi. ayrıca 3 kopya olacak, kopyalardaki imzalar ıslak imza olacak. “birini imzalattırayım, sonra fotokopi çektiririm” demeyin olmuyor. ayrıca bu konuları iyi araştırın, yanlış yaptığınızda hem insanlar geriliyorlar hem de komik duruma düşüyorsunuz. ben mesela tek kopya hazırladım, erasmus kurum koordinatörü de rektörlük de imzalarken “tek kopya mı?!” diye sordular. ben de uyanamadım duruma, evet dedim hepsine. işim bittikten sonra tabi öğrendim 3 olacağını.
bir de şöyle bir ufak sorun oldu, bize gönderilen online formun deadline tarihi 30 mayıs. önceki yıl giden arkadaşa sorduk, 30 mayıstan önce la hazırlanıp çoktan postaya verilmiş olmalıydı sen ne yaptın bu kadar geç kaldın dedi. bunu dediği tarih 27 mayıs ve ben tek kopya la ile geziyorum ortalarda. erasmus ofisiyle bir yandan görüşüyoruz, bir yandan giden arkadaştan fikir alıyoruz, zaten acayip gerilmiş ve stresli haldeyim, bir de tutup finallere gireceğim 2-3 gün sonra. nasıl atlattım bu süreci inanın bilmiyorum. ama o deadline’dan önce ispanyolların elinde olacak işi yalanmış. benimki sonra gitti, hala erasmus aday öğrencisiyim.
ondan sonra okulunuz size birer tane pasaport ve vize harç muafiyet yazısı veriyor. bunları iyi saklayın, yoksa çok para çıkar cebinizden.
***
öncelikle yapmanız gereken şey bu belgeleri aldıktan sonra pasaport çıkartmak. pasaport olarak “umuma mahsus pasaport” alacaksınız. benim annem babam devlet memuru değil, yeşil pasaport olayını bilmiyorum. “benim nasılsa pasaportum var, ona direk vize çaktırır giderim” demeyin vize şartlarını da okuyun bi’ önce. pasaportla ilgili şartları var.
evraklarınızı topladınız, pasaport almaya gideceksiniz, ama o da ne? pasaport şubeden size diyorlar ki “okuldan aldığın bu belgeyi vergi dairesinde imzalatmalısın. bu haldeyken geçersiz” diyorlar. benim memurlarım çok tatlı insanlardı, çok yardımcı oldular sağ olsunlar. ben o belgeyi karakolun yakınındaki beykoz vd’sine götürdüm, bana “burada bizim yapacağımız bir şey yok, zaten bak üstünde ‘emniyet müdürlüğü’ne’ yazıyor” dediler geri postaladılar. o halde gidince pasaport büroya öğrendim ki her yer yapmıyormuş o onayı. anadolu yakasında sadece tek bir vergi dairesi yapıyor, bostancı köprüsünde inin, bimeks’in yanında “rıhtım vd” var orası işinizi görür. avrupa yakasındakileri de verdiler bana isim olarak, ama anadoludaki daha yakındı. 10 dakikalık iş.
karakola geri dönüp 3 saat kadar bekledim, siz beklemeyin. yolunuzun üzeriyse uğramanızda fayda var tabi, ama 3 saat beklemek akıl kârı değil. randevunuz geçtiği için boş saat bekliyorsunuz. gelenler randevulu oldukları için sizden önce içeri alınıyorlar. o yüzden bu bekleyiş. hatta beklerken ertesi gün için randevu bile aldım sistem boş oluyor genellikle. korkmayın.
evraklarınız tamsa veriyorsunuz, parmak iziniz alınıyor, sonrası bekleyiş. 3 gün kadar sonra ptt evinize kadar getiriyor pasaportunuzu. hayırlı olsun.
***
şimdi vize alacaksınız. vize için gerekli evrakları internetten öğreniyorsunuz, ispanya için konsolosluk ve büyükelçilik sitelerinde mevcut. yalnız birkaç püf noktadan bahsedeyim.
- talep edilen vize süresine uygun geçerliliği olan pasaport ve fotokopisi
- resmi olarak tanınan devlete ait ya da özel eğitim kurumundan gelen eğitim amacını ve tarihlerini belirten kabul yazısı. kabul yazısında, öğrenim ya da eğitim kurumunun, eğitim ve bilim bakanlığına ya da sanayi turizm ve ticaret bakanlığına bağlı veya kabul edildiğini ispatlaması için ulusal kayıt merkezince verilen numaraların belirtilmesi gereklidir. ispanya’da kalış süresince geçerli olan ani bir hastalık durumunda tüm tedavi masraflarını veya cenaze nakil (repatriacion) masraflarını karşılayan seyahat sigortası.
- ispanya’da kalış süresince kişinin geçimini ve konaklama masraflarını karşılayabilecek durumda olduğunu gösteren mali durum belgeleri. bu belgeler şahsın ispanya’da kalmayıp, ülkesine geri döneceğini gösterir nitelikte olmalıdırlar.
- reşit olmayan öğrencilerin, ebeveynlerinden muvaffakatname getirmeleri gerekir.

kalış süresi 6 ayı aşmakta ise ilave olarak şu evraklar istenmektedir:
- eğer başvuru sahibi 16 yaşını tamamlamışsa sabıka kaydı.bu kayıt, başvuru sahibinin son beş yılda oturduğu ülke yada ülkelerin resmi makamlarından alınacak olup ispanyol yargı makamlarınca suç sayılan kayıtlar belirtilmelidir. sabıka kaydının veriliş tarihi, vize başvurusundan en fazla 3 ay öncesinden daha eski olmamalı ve apostil mühür taşımalıdır.evrak ispanyolca, ingilizce yada fransızca dillerinden herhangi birine tercüme ettirilerek kaymakamlıktan ‘la hey apostil mühürü’ kondurtulmalıdır. başvuru sırasında bu şekilde hazırlanmış kaydın aslı ve fotokopisi gerekmektedir.
- 2005 yılı uluslararası sağlık tüzüğünde belirtilen, halkın sağlığı için tehlike arz edebilecek hastalıklardan hiçbirini taşımadığını belgeleyen doktor raporu. rapor ispanyolca, ingilizce yada fransızca dillerinden herhangi birinde hazırlanmış değilse, tercüme ettirilerek kaymakamlıktan ‘la hey apostil mühürü’ kondurtulmalıdır. başvuru sırasında raporun aslı ve fotokopisi gerekmektedir

öğrenim süresi 180 günü aşıyorsa, öğrenci ispanya’ya ayak bastığı tarihten sonraki bir ay içerisinde gideceği eğitim kurumunun bağlı olduğu ilgili resmi temsilciliğe giderek yabancı öğrenci oturum kartı çıkarttırmalıdır.
evraklarımız bunlar. istanbul ispanya başkonsolosluğundan başvuru evrakları tabii ki, ankara daha fazla evrak istiyor. ben fazla olsun eksik olmasın diyerek ankara’nın evraklarını hazırladım. konsoloslukta geri verdiler o evrakları bana.
şimdi, dikkat etmeniz gerekenler şunlar:
1. pasaport fotokopisi olarak defterin tamamını çekmeniz gerekmiyor. sadece en baştaki kısmı çekseniz yeter (şu isminizin resminizin falan olduğu yer, yan sayfayla beraber.) önceden yurtdışına çıktıysanız diğer bütün yazılmış sayfaları da çekeceksiniz. ben pasaportumu ilk kez aldığım için böyle bir derdim olmadı.
2. kabul mektubunuz. bunu mutlaka götürmeniz gerek.
3. sağlık sigortanızda dikkat etmeniz gereken nokta “90 gün ardışık hede hödö” ibaresi olmamalı. ben 5 farklı sigorta şirketinin ortak acentasına gidip sordum, durumumu anlattım, 90 gün ibaresi olmayan sağlık sigortası istiyorum dedim, yaptılar. axa sigortadan 160 günü 145 liraya yaptırabiliyorsunuz, adı öğrenci sağlık sigortası olarak geçiyor. anadolu sigortaya sormuştum 160 gün 161 lira çıkardılar. turistik gezilerinizde bunu yaptırmanıza gerek yok, 90 gün ibareli sigortayı yaptırsanız da olur. çünkü zaten schengen vizesi 6 aylık periyod içinde 3 ay schengen bölgesinde kalmanıza izin veriyor. 90 gün üzeri sigortaya boşuna para ödemeyin
4. maddi durumunuzu kanıtlamanız lazım ispanyollara. bunu yapmanızın en güzel yolu da banka hesabınız. bankada en az 2000 lira paranız olması gerekiyormuş, daha önce giden arkadaşım bana böyle söyledi. 6 aylık imzalı mühürlü kaşeli falan bütün resmi onayların vurulduğu hesap dökümüyle bunu belgeliyorsunuz. dikkat, 6 aylık döküm olacak ve bankadan imzalı mühürlü olacak. internet çıktılarını kabul etmiyorlar. ben yılbaşından itibaren aldım dökümümü, zaten burs hesabım olduğu için para yatış tarihleri gayet güzel görünüyordu. babamın hesap dökümünü de aldım, aşağı yukarı 4000 liralık bir hesap koydum önlerine. siz ev araba tapularını falan da koyabilirsiniz. ben gerek duymadım.
5. bunların dışında söylemem gereken şey kesinlikle uçak biletinizi tek yön almayın. tek yön en ucuz ıberia’dan 860 liraya aldım, thy ile aynı tarihte gidiş, 19 ocakta dönüş olarak arattığımda 900 küsür lira gördüm. beynimden aşağı kaynar sular döküldü. daha önceden yurtdışına çıkış yapmış tanıdıklarınız varsa mutlaka kapılarını aşındırın. vize başvuru süreçlerini dinleyin. nasıl en ucuza kapatırım bu süreci diye araştırın. ben sırf gidiş dönüş almadığım için 500 lira zarardayım.
6. ayrıca bütün evrakların birer fotokopisi olmalı yanınızda. orijinalleri almıyorlar sadece bakıyorlar. fotokopilerle sizin işiniz. diğer gerekli evrakları internetten araştırırsınız (başvuru formu, kimlik fotokopisi, konaklama rezervasyonu vs). tek istisna sağlık sigortasının orijinalini alıyorlar. ayrıca sigortanın bir ingilizce bir de türkçe dökümünü isteyin.
7. kişisel bir tecrübemi daha paylaşayım, arkadaşlarınıza, eşinize dostunuza çok fazla güvenmeyin. her koyun kendi bacağından asılıyor maalesef. dinleyin, öğrenin, ama kendi işinizin peşinde kendiniz koşun. kimse size yardımcı olmak için can atmıyor, üstüne bir de köstek olmaya çalışır gibi davrananlar olabilir. erasmus bulunmaz nimet arkadaşlar, sen gitme yerine ben geçeyim diye gözünüzün içine bakanlar çıkabilir.
evraklarınızı konsoloslukta belirtilen sırada dizip veriyorsunuz, pasaportunuzu bırakıyorsunuz, size 13 gün sonra vizesi çıkmış halde veriyorlar. daha doğrusu siz gidip alıyorsunuz. evrak tesliminde size bir fiş verecekler, onu sakın kaybetmeyin. onunla alacaksınız pasaportunuzu. başka bir evrak istemediler benden, ama ne olur ne olmaz diye ben her şeyi götürdüm.
vizem şu an elimde, birbirimize bakıp gülümsüyoruz. bundan sonrası pek sıkıntı değil :)
bir şeyler öğrenmek için gideni azdır. gezmek, dolaşmak, parti parti parti.
tek gidenin çift geldiği öğrenci değişim programı
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim