evrim teorisine inanmayan doktor – Tıbbiyeli Sözlük
yurtdışında rastlamasam da türkiye de oldukça çok bulunur.eğitim sistemimizin ne denli bir bataklık olduğunun göstergesidir.
celal şengör beyefendiden dinlemenin çok zevkli olduğu ancak insanların kutsalı olabileceğinin unutulmaması gereken teoridir.
Evrime inanmayan diye bir tanımlama evrimi bilimsel bir temelden alıp dini bir temele koymaktır

Evrim bilimsel bir gerçekliktir inanıp inanmamak diye bişey yoktur

Uzayın sonsuz olduğu söylenince inanıyorsun evrim deyince mi inanmıyorsun

Neyse kısaca şunu söyleyebiliriz

İnsan olarak mantıklı bir bakış açısı içerisinde varoluşumuzu açıklayabilen ve akla yatkın en muhtemel teori evrim teorisidirTemel olarak da islam ile çelişmez

İslamda evrim vardır demiyorum islamla çelişmez diyorum---spoiler---

O (Rabb) ki yeri sizin için bir döşek, göğü de bir bina yaptı. Gökten su indirdi, onunla size rızık olarak çeşitli ürünler çıkardı. Öyleyse siz de, bile bile, Allah'a eşler koşmayın...bakara22

---spoiler---Ayetinde olduğu gibi "allah su indirdi" deyince allah kendi değil sebebleriyle o yağmuru yağdırır diyorsun ya işte öylece insan yaradılışında sebeb evrim(mutasyon vs.) olabilir(bkz:aslında imam hatip okuyacaktım)
'yalnız, kuran ile evrim çelişmiyor. evrim islama zıt değil ki.' diyen çoğu -bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan- insana şu yaman çelişkiden bahsetmek isterim. anlaşılır olması için bilal'e anlatır gibi anlatıyorum:

(zira çoğu fakültemizde 1. sınıfta hocanın bu dersde 'bayramda kestiğim kurban' gibi hikayelerden bahsettiğini biliyorum. o yüzden anlaşılır olmaya çalışıcam)kuranda ve hadislerde ademin ve ademden gelen çocukların hepsinin adı, yaşadığı dönemi bilinmektedir. soy ağacı bilinmektedir. muhammedden geriye doğru gidildiğinde ise kurana göre insanlık(adem) (yanlış hatırlamıyorsam) m.ö. 800-1000 li yıllarda başlıyor. hadi yanlış hatırladım diyelim 8.000-10.000 yıl farz edelim. hadi bir de bize anlatıldığı gibi ademin 1.000 yıl 5.000 yıl yaşamış olabileceğini farzedelim. etti 15.000 yıl. en son sizin güzel hatrınız için de 25.000 yıl olarak karar kılalım. kurana ve hadislere göre hz. adem m.ö. 25.000 yıllarında yaşadı diyebiliriz. (biliyorum bu bile çok fazla abartı).Amaa evrim der ki: 'homosapien şu anki haliyle bile -en az- 50.000 yıldır var. o sizin 'maymun' dediğiniz ara formu dahil etmiyorum buraya bak. onu da insan olarak kabul edersek daha fazla.bu sadece büyük çelişkilerden biri. aklıma geldikçe buraya yazarım.''ha ben kaynak bulamıyom. araştırma özürlüsüyüm. bu anlattıklarında uydurma. saçma. nenem hz. adem 20.000 yıl yaşamış dedi.'' vs. vs. diyosan üşenmem kaynaklarıda buraya editlerim. hatta şu kurul bitsin yapıcam bunu. fosillerin 'karbon12' testlerini felan paylaşırım.Edit: aşağıda bir arkadaş "kuranda ademin oğulları yok. Uydurma" demiş.

Birincisi; bak oraya ben kuran ve hadis yazmışım

İkincisi; bak orda ben kesin şu tarihtir şu zamandır da dememişim. Gayet basit bir matematik hesabıyla "tahmini" bir yıl hesaplamışım. Ve hatta o yılı sizin güzel hatriniz için 5 ile, 10 ile carpmisim. Ama yinede evrimin dediği insan yaşına yaklasamamisim.

Herşeyi "imamdan" yada o kitaptan bu kitaptan dinlemenize gerek yok. Beyin bedeva. Use it..

Üçüncüsü; evreni bir gladyatör arenasına çeviren, ölmek ve öldürmek üzerine bir (sozde) düzen kuran, emirlerine uydugum taktirde bana cennette kadın ayarliyacak olan bir sadist varlığın cennetine gitmektense onurumla yasar cehennemin giderim.
Rezil eğitim sistemimizin bir sonucudur. İnsanlar evrimsel biyoloji görüyor sonra evine gidip adem havva masalına tapıyor. Hoop noluyor, evrim bilgileri sıfırlanıyor. Şu masallardan zihnini kurtaramadığı sürece bu ülkeden bilim beklemek hayal olur.
vicdan, gönül ve akıl muhasebesi ile hareket edebilen, sırf mantık ve aklın evreni-evrimi açıklamaktaki yetersizliğini ve major defektlerini gören, gelecekte halkına en hizmet edecek olan en asil duyguların doktorudur.burada kimse evrim yok diyemez. karşı olunan nokta bütün varoluşu tesadüfler silsilesine bağlayıp yaratıcıyı es geçmek.kısacası evrime evet teorisine hayır.
(ebkz: #41286)

bura karşılıktı zıtlaşma yeri değil yalnız cevap vermezsem olmaz şimdiden affola

Hangi fakültede kim ne kesmiş bilmem ama Türkiye'nin en az ı abartmıyorum fazlası var eksiği yok din cahilidir din özürlüsüdür

Ateist ol şu ol bu ol inan zerre umurumda değil

Şurada belli bir seviye üzerindeki insanlarız

Fakat güzel tıbbiyeli dost Kur'an'ın hiçbir yerinde ademin soyu diye sure yada ayet yoktur .olmadığı gibi şu şunun oğlu bu bunun babası diyerek bir soy kütüğü de çıkarılmamıştır.(evet bazı yerler vardır misal habil ile kabil ademin oğludur ama bu demek değildir ki tüm soy veriliyor)

sen sanırım tevrat ile karıştırdın.açar tevrat okursan orada tam bir peygamber soy kütüklerini göreceksin.yetmeyecek babasıyla seks yapan peygamber kızlarını göreceksin.tevrat beni bağlamaz.zaten tevratı incelersen insanlardan evvel tanrıoğulları adında insandan daha kompleks varlıkların yaşadığını göreceksin (neyse konu bu değil)

Ben diyorum ki islam ile evrim çelişmez.

Hadisler ise rivayetten ibarettir.rivayet ile de iş yapılmaz.

Sonuç olarak

(bkz:ikra bismi rabbi)