ezber yapmak

öğrenmeyle karıştırılan, bir bilgiyi hafızaya alma işlemidir.
öğrendiğiniz bilgi, hâkim olduğunuz ve yönetebildiğiniz bilgidir, ezberinize girmiştir. fakat her ezberlerisiniz bilgiyi öğrenmiş sayılmazsınız.


tıp fakültesinde sınav odaklı çalışmak ezber ekseninde çalışmaktır, demiştik. ezber yapmaksa çok da kolay olmayan bir süreçtir. süreç diyorum, çünkü ezberlenilen bilgi çabucak unutuluverir. bu süreç, tam olarak, tekrarlaya tekrarlaya bilginin hafızadaki ve geri çağırma yolundaki sinapslarını sağlamlaştırma sürecidir.


bir bilgiyi hafızaya almanın 2 temel yolu olduğunu artık hepimiz biliyoruz:
1. tekrar
2. hâli hazırda hafızada olan bir bilgiyle bağlantı kurma

tıp fakültesinin preklinik bölümünde hayatımızda ilk defa karşılaştığımız bir literatür bizi beklemektedir. her yönüyle yeni olan bu bilgi ve terimleri önceki bilgilerimizle bağlantı kurmak çok mümkün olmaz. o yüzden de herkesin bas bas bağırdığı tekrar, tek çözüm hâline gelir.

gönül istiyor ki zaman içerisinde duya duya, yaşaya yaşaya öğreneyim. ama o zaman da tıp fakültesi 6 senede bitmez. zira bu kadar yoğun bilgileri zamana yaymak uzun bir zaman gerektirir. o yüzden oturup düzenli-ritmik tekrarlarla önümüzdeki bilgileri ezbere almak tek çaremizdir. belki bir gün bu güç bela ezberlediğimiz bilgilerimize başka bilgileri bağlayabilme aşamasına biz de geçeriz.
alakasız kelimeler kullanılarak/ uydurularak yapılır.

içerik kuralları - iletişim