Genelde intörnlerin acılarının dile getirildiği konuşma,hocaların tepkisi ise bu duruma gülüp geçmeleridir,sonuçta 1 yıl boyunca ordaki insanlardan faydalanmışlardır, işleri aksamamıştır, bişeyler öğretip kendilerini de yormamışlardır, yani olan yine intörne olmuştur(bkz:anlık intikam)
Pek çok fakülte birincisinin tercih etmediği konuşma biçimidir. Genelde hocalara giydirmek yerine onlara olan şükranlarını ifade etmeleri gayet doğaldır. Bazı üniversitelerde dönem temsilcilerinin de konuşma Hakkı vardır ki giydirme denilen eylemi sıklıkla bunlar gerçekleştirir.
Tören haftası Artık bitirdik nasılsa kimse takamaz, istediğimizi söyleriz diye düşünen dönem arkadaşları tarafından şikayet ve dilek kutusu haline getirilmiş dönem birincisinin yaptığı konuşma.

(bkz:bizim zamanımızda öyleydi)
Gazi tıp gururla sunar

[https://m.youtube.com/watch?v=ThN2quKc1FQ ~ gazi tıp 2015 mezuniyet konuşması ]
Bizim törenler okul bitmeden oluyor.hocam olsam önce 6 ay uzaklaştırma sonrasında intörlüğünü zorlaştırırım.2 yılda zor mezun olur.

He konuşmayı dinlemedim.saygım da vardır ama o tarz bi hoca olsam işi ne kadar zorlaştıracağımı yazdım.bence uyuz bi hoca için yapması yüksek ihtimal.
bir mezuniyet klasiğidir.

hocalar açısından bu kervan her türlü yürür bakış açısı mevcut.
Artık rutine dönüştüğü için ses getirmeyen konuşmalardır. Farklı tepki yolları denemek gerek. Birincinin gömdüğü hoca diploma vermeye tribünleri selamlayarak çıkıyorsa o konuşma hükümsüz demektir.
bizim mezuniyettekine oldukça büyük katkım olduğu için arada bir videosunu açıp içimden of be şimdi başlıyor giydirmeye diyerek büyük bir zevkle izliyorum.(*)(*)