farmakoloji

anlaması çok zor olan, milyon tane ilacın anlatıldığı ders.

tus için, okul için önerdiğim kaynak:

ahmet altun farmakoloji soru kitabı
kendisi ile henüz haşır neşir olmadığım ancak adının üst dönemler arasında tevatür olması sebebi ile yaptığım araştırmalar sonucu oğuz kayaalp'in kitabının iyi olduğunu duyduğum ders/bilim dalı.
ogrenmek diye bir sey yoktur bu derste, ezber yapmak zorundasindir.
farma sinavlarina calisirken genelde bas harflerinden kodlanarak ezberlenir ilaclar. teoriklerde siklardan birine ayni harflerle baslayan bir ilac konmussa 'en azindan %50 sansim var ehuehuhe' diye sevindirir. baska sozlulerde denk gelir de hoca ilac sorarsa 'seyy hojam, k ile baslayan bi ilacti, gorsem tanirim...' diye gevelettirir.
yine de endiselenmemek gerekir, klinikte gordukce gerekli olanlar ogrenilecektir.
hocalar dahil olmak üzere herkesin sıkıcı bulduğu ders. bir farmakoloji hocamız var, "ders bildiğiniz üzere çok sıkıcı" diyerek slayt aralarında gezdiği ülkeleri anlatıp, sunumun aralarına kendi çektiği fotoğrafları koyar. ben o kadının dersinden çıktığımda aklımda o derste ne anlatıldığıyla ilgili bir fikrim olmazken nereleri gittiğini aradan aylar geçmesine rağmen hatırlarım. mesela birkaç ay önce girdiği derste kutup ışıklarını göstermişti, büyülenmiştim. onun dışında berlin'i, ismini hatırlayamadığım ama dünyadanın en yüksek dağlarından birinde yaptığı zorlu yolculuğu, hatta geçen yılki dersinde gittiği yerden çektiği penguen fotoğraflarını unutamıyorum. şimdi çalışırken ağlayasım geliyor, neden aklımda kalmıyor diye düşünüyorum ama sonra dersten çok kutup ışıklarını önemsediğimi fark ediyorum.
 spoiler!

buralarda ağlamayı bırakıp çalışmam gerek*
prof. dr. nurhan enginar ile başlayan farmakoloji maceranız hiçbir şey bilmiyorken farmaya bakış açınızı ciddi anlamda değiştirebilir.
başımın tatlı belası.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim