fekal transplantasyon – Tıbbiyeli Sözlük
fekal mikrobiyata transplantasyonu, feçes nakli isimleri ile de anılan donörden alınan gaytanın alıcının gastrointestinal sistemine aktarılma işlemi kısacası bok nakli.Hazırlanan solüsyon bok mufak mikseri ile karıştırılıp süzgeçten geçirilip süspansiyon haline getirildikten sonra nazogastrik-nazoduodenal tüp, endoskopi ya da kolonoskopi yolu ile alıcıya aktarılıyor. İşlemin başarılı olabilmesi için lümende en az 4 saat kalması gerektiği belirtiliyor.primer endikasyonlarından biri olan clostridium difficile bağlı pseudomembranöz kolitte gibi bir başarı oranı var antibiyotik tedavisinde. `irritabl barsak sendromu` ve kronik diyare tedavisinde de kullanılmakta.Tip 1-2 dm, çölyak, hepatik ensefalopati, ailesel akdeniz ateşi gibi hastalıklarda da deneysel olarak çalışmalar yürütülen fekal transplantasyonun gelecekte birçok hastalığın tedavisinde kullanılabileceği düşünülüyor.
pseudomembranöz enterokolitin antibiyotik kullanmadan yapılan tedavi yöntemi, klasik olarak n/g sonda ile barsaklarda terkedilen feçesimiz barsak florasını düzenliyor ancak yeni tabletler yolda.. artık boku boru ile değil büyük bir rahatlık ile kapsül olarak vereceğiz hastalara.
Başlığı görünce biri dalga geçiyor sanmıştım. Gerçekten varmış öyle bir şey. Kafama takılan kısım ise bu tedavi yönteminin hastaya nasıl açıklandığı.