felsefe taşı

ölümsüzlüğü mü getiriyor yoksa bir şeyleri altına çevirmeye mi yarıyor tam anlamadığım taş. kaynaklar farklı bilgiler veriyor.

bunun akrabası için (bkz: lokman hekimin ölümsüzlük iksiri)
simyacıların her şeyi altına dönüştürdüğüne ve oluşturduğu sıvı ile ölümsüzlük sağladığına inandığı taş.

simyaya göre altın maddelerin saf halidir, bu nedenle çeşitli deneme yanılma yollarıyla maddeleri saflaştırıp altın elde etmeye çalışmışlardır. kullandıkları yöntemler kimya bilimin gelişmesine de yardımcı olmuştur.

tarihte müslüman simyacıların oluşu da dikkate değerdir.

meraklısına :http://www.felsefetasi.org/felsefe-tasi/
simyada nesneleri altına dönüştürebilen taş. simyadaki altın, kuyumcudaki altın veya maden olan altın değildir. maddenin hakiki formudur, yani gerçektir. yani simyacılar felsefe taşını gerçeğe ulaşabilmek adına aramışlardır. her şeyi normal altına dönüştürse ismi felsefe taşı olmazdı herhalde, sarraf taşı vesâir olurdu.

nesnelerin gerçekleri hakkında hiçbir bilgimiz yok ve duyularımız asla algılayamayacak. duyularımız her şeyi bir diğer şeye göre algılar. herhangi bir karşılaştırma olmadan bir şeyi algılayamayız. duyularımız nesnelerin aslını değil, farkını algılar. çünkü duyularımız gerçeği görmek için değil kabaca iyiyi ve kötüyü belirlemek için gelişmiştir. ancak en temelde ne iyi ne de kötü yoktur, her şey göreceli nitelendirilir. bir şey kendi özelliklerine sahip olmasının yanında, başka diğer özelliklere sahip olmadığı için de kendisidir.* felsefe taşı ise bir nevi tanrı gözü verir insana, tabii düşüncede.

içerik kuralları - iletişim