final öncesi elin ayağa dolaşma sendromu

yetişmemiş ve bir hafta daha verseler yine de yetişmeyecek olan final konularının arasında kalmış, ne yapacağını şaşırmış tıbbiyeli sendromudur. sağdan sola soldan sağa sayfaları çevirip durur, şu önemli buna bakayım derken başka önemli bir şey daha görür. bu arada köşede duran hiç bakmadığı bir not gözüne ilişir. hemen bakayım diye onu eline alır, önündekiler öylece kalır. tüm bu stres dolaması içinde gündelik ihtiyaçlarını koştura koştura gidermeye çalışır: birkaç günde alt üst olmayı becermiş bir hayata merhaba.
yapması gereken şey soğukkanlı olup sınavda sorulması en muhtemel konudan en az ihtimal taşıyana bir sıralama yapmak ve yukarıdan aşağıya doğru, yetişmeyecek kaygısını bir kenarı atarak, yine soğukkanlı şekilde çalışmaktır. yetiştiği kadardır, zira bu yetişmeyecek kaygısı eldeki kısıtlı vakti de silip süpürmekte, çalışmaya hiç imkan bırakmamaktadır.
bugune kadar girdigim yazili ve sozlu tum sinavlarda yasadigim lanet olasi durum. hele sozlu sinava girecekseniz, tam hazir degilseniz hocanin karsinda kucuk dusmenize neden olabilir. bi noktadan sonra kortikal inhibisyonunuzu yitirip ne dediginizi bilemez hale gelebilirsiniz.
ne kadar çalışırsanız çalışın fakülte hayatınız boyunca olan bir durumdur. önüne geçemezsiniz...
aslında bu telaş çalıştığınızı gösterir. yoksa umrunda olmadan sınava girenleri de gördü bu gözler.
tedavisi ders çalışmayı hemen bırakarak güçlü etkili ve terapötik aralığı geniş rahatlama yöntemleri bulmak olan öğrenci sendromu.
dışarı çıkmak, yakındaki markete gitmek, açık havada yürüyüş yapmak, hiç olmazsa evde gezinmek, uyumak, birisiyle muhabbet etmek, müzik dinlemek, hobi ile uğraşmak, kitap okumak... bunlardan birini / birkaçını süre tutarak değil de vücudunuzdaki stres hormonlarının baskısının azaldığını anladığınız ana kadar sürdürmek gerekiyor.süreye odaklanınca hiçbir işe yaramıyorlar. aksine eliniz ayağınıza dolaşmakla kalmıyor düğüm, kördüğüm oluyor. *

içerik kuralları - iletişim