fizyoloji

işlevbilim.canlıların mekanik, fiziksel ve biyokimyasal fonksiyonlarını ve sistemlerinin işleyişini inceleyen bilim dalıdır. fizyolojiyle ilgilenen bilim insanlarına fizyolog denir.insan,bitki,hayvan gibi kendi içinde özelleşir.kanımca tıp içinde en önemli derslerdendir.normali bilmeden anormali nasıl anlarız yoksa?
öneri olarak çoğu kişinin kullandığı `guyton` kitabı verilebilir.
tıbbın sac ayaklarından biri olan ders (anatomi,patoloji) eğer fizyoloji iyi öğrenilirse ilerleyen yıllarda klinik dersleri daha kolay anlaşılır bence
kendisini hocamizdan dolayi pek sevemedim ama bence tıbbın en temel taşı ,olmazsa olmazı. çünkü fizyolojiyi anlamazsan patolojiyi ve farmakolojiyi anlamazsin ezberler geçersin ve ezber doktoru olursun bir ise yaramaz.vücudun işlevini anlamazsan nasıl tedavi edersin ki... fizyolojiyi ogrenememekten aşırı korkuyorum be sözlük.
en sevdiğim en şekil şukul ders
sevdigim mantık abidesi bi ders
kırıkkale'de koskoca fizyoloji dersinin bir hocaya bakması tam bir dramdır. hocaya da yazık bizede.
hocamdan aktariyorum: "fizyoloji artik gunumuzde karamursel sepeti oldu. icine ne atsan oluyor. calisacak konu kalmadi cunku, herseyi calisip bitirdiler. ne bulacaksin baska insanda yeni, hersey bitti. mecbur molekuler calismak zorundasin, ya da baska seyler calisacaksin. haa kimisi hic calismayip yan gelip yatiyor onlar ayri. onlar yolunu bulmus, onlara lafimiz yok (guluyor burada)"

velhasil, gunumuzdeki fizyologlar aslinda fizyoloji calismiyorlar, daha cok molekuler biyoloji calisiyorlarmis. yavas yavas "neden" sorusunu biz de sormaya basliyoruz sanirim, hem de mikro duzeyde. sevindirici :)
en tatlış temel tıp alanı.. bir şeyleri kavradığın anda kendinle gurur duyuyorsun.
onemi klinik stajlarinda fark edilen temel bilim derslerinden biri.
digeri icin; (bkz:patoloji)

içerik kuralları - iletişim