Washington Üniversitesi Biyokimya Bölümü ile aynı üniversitenin Oyun Bilimi Merkezi'nin ortak deneysel araştırma çalışmasıyla ortaya çıkan, 2008 çıkışlı bir puzzle oyunudur. Oyunun amacı seçilmiş protein yapılarını oyunun sunduğu araçları kullanarak olabildiğince mükemmel şekilde katlamaya çalışmaktır.

Oyunun hedefi üç boyutlu protein yapılarının öngörülmesidir. Proteinlerin yapısal konfigürasyonlarını öngörebilmek, proteinler hakkında önemli bilgiler sağlamaktadır. Örneğin viral hastalıkların tedavilerinde bu bilgiler kullanılabilir, veya protein yapısı ile ilgili bilgilerin işe yarayacağı bütün hastalıklarda kullanılabilir. Teorik olarak bütün hastalıklarda tabii ki.

2010’da Nature dergisinde yayımlanan bir makaleye göre Foldit oyununun 57.000 oyuncusu algoritmalara göre daha iyi sonuçlar elde ettiler.

Ayrıca oyuncular Mason-Pfizer Monkey Virus’un retroviral proteazının kristal yapısının çözülmesine yardımcı olmak, Diels-Alder katalizörü bir enzimin proteinini tasarlayarak aktivitesini 18 kat arttırmak gibi gerçek hayatta önemli faydalar sağlayan başarılar da elde etmişlerdir.


Buyurun oyunun sitesi