Bilen biri değil de öğrenen biri olarak cevap veriyorum öncelikle bu soruya. fotoğrafçılığa başlamak bir kısır döngü adeta. makine alsan ne alacaksın bilgin yok. okuyup araştırsan fotoğrafçılığa elinde makine olmadan adım atsan her şey teorik. ondan fotoğrafçılığa başlamanın en ''uslu'' yolu bunu gerçekten istediğini anladığın anda cumburlop içine atlamak. iyi bir makinen olmadan veya bilgisizce. kendini büyüsüne kaptırdın mı hepsi gelir zaten.
Makineler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsan yardımcı olurum. canon, nikon, pentax gibi cihazlar kullandım. elimdeki kacıncı cihaz inanın bilmiyorum. hemen hemen her cıhazla çekimler yaptım. bana bütçeni söylersen makine tavsiyelerinde bulunabilirm.
hiçbir siki beğenmeme ve hiçbir yenilik yapmama kulubü vardır itfde adıda istfoktur .fotoğraf çekmenin sırrı doğru yerde doğru zamanda olmaktır . para kazanma arzusu yoksa makine çoğu zaman önemli değildir . her markanın her giriş seviyesi dslrsi işinizi görür . birde merak ve sabır gerekir , bazen oturup saatlerce beklersin bir meydan da sadece burada nasıl bir fotoğraf çekebilirim diye düşünürsün . güneş batar ışık gider . planlar bir sonraki sefere kalır . yine gelir yine beklersin bu sefer pusuya yatmış olarak .
Bu işin maddesi, sırrı, taktiği yoktur. Ne zaman kendini hazir hissedersin ne zaman çekilecek ani yakalarsin ki bu an sana özel olur bir başkasını taklit etmezsi iste o zaman fotoğrafçılığa başlamış olursun. Bu isin profesyonel olarak yapanlarin da en basta ellerinde mukemmel kameralari fotograf makineleri yoktu. Sahsen ben 5mp lik telefonla bile fotograf ceken ve o fotograflari blogumda paylasan insanim. Kisaca hisset ve harekete gec.
fotoğraf çekmek gelmiş geçmiş en güzel, en anlamlı iştir. zamanda yolculuk yapmaktır, birkaç saniyeliğine de olsa eski zamana gitmektir. fotoğrafçılığın içine girdikçe, analog fotoprafçılığa ilgim olduğunu farkettim. benim analog maceram fotoğrafla birlikte başladı. yaşım itibariyle fotoğraf çekmeye başladığımda dijital kameralar piyasada yoktu zaten. 2000'lerde gelen dijital fotoğraf gelişmeleri ile dönem dönem sadece dijital çekim yapsam da analog fotoğrafçılığı hayatımdan hiç çıkarmadım, benim için yeri çok başkadır.

https://aniluzun.org/tr/
İlk elime kamera alışımı hatırlıyorum kamera dediğime bakmayın öyle yarı profesyonellerden değildi fujifilmindi, sonraları samsung telefonumla çekiyordum ve bir öğretmenimin desteğiyle ortaokuldayken bir fotoğrafçılık yarışmasına katılmış hatta bursada sergide sergilenebilme hakkı kazanmıştım. İlk elime profesyonel kamerayı da bir kampta almıştım (o kampta da fotoğraflarımla minik bir para kazanmıştım) sonra bir baktım sülalenin tüm önemli günlerine zorla çağırılıyor (ertesi gün sınavımın olsa dahi) elime güzel bir kamera tutuşturuluyor şak şak dolanıyorum ama aman bu öğrencidir saatlerce yoruluyor kapris çekiyor şuna şurdan 50 lira bari verelim diyen yok çünkü fotoğrafçı işte. Ki nefret ederim insanla çalışmaktan, benim tutkum doğa ve ayrıntı çekimidir - ancak bu aralar biraz da analoga sardım - yani diyeceğim şudur ki fotoğraf derin bir tutkudur. Tutkunuz varsa öyle pahalı kameralara ihtiyacınız yok gözünüz olsun yeter. Şu aralar da freelance bir iş arıyorum güzel bir kamera alabilmek için yardımcı olabilecek (fikir ve öneri açısından) mesaj kutumu renklendirirse sevinirim. Tutkunuzu imkansızlıklar söndürmesin