fringe

ondan sonra hiçbir dizi tat vermedi.. çok güzeldi be.. black mirror ile bi heyecanlandım ama o da aşırı depresifti.. çarefringe
ismini görünce kulaklarımda “olivia dunham fbi” sesi çınlamıyor değil.
yeniden izlemek isteyenlere kucuk bir hediye; eger sony channel'iniz varsa hafta ici aksamlari (saati hatirlayamiyorum) siz de walter bishop'i gorebilirsiniz
baştan sona izleyip bitirdiğim tek dizi. 100 bölüm yetmedi, yetmiyor, yıllar sonra çıkıp "heyo fringe 6. sezonuyla ekranlara geri dönüyor" açıklamasını yapsalar* sevinçten havalara uçacak olan bir sürü kişiden biri de ben olurdum.
beni kendine bağladıktan sonra beşinci sezonu ile kalbimi kıran, tuzla buz eden ekrana doğru "hağyır pitır ühühüh hağyır" dedirten dizi.
bilim kurgu ve polisiye sevenlerin beğeneceğini düşündüğüm, birkaç aydır izlediğim ve bugün son bölümünü izlediğim dizi. gayet güzel vakit geçirdim.

içerisinde güzel ayrıntılar da barındırıyor. son bölümleri yeni izlediğim için ancak oralardan örnek verebilirim, eskiler hatırımda değil, çoğunu da farkedememişimdir muhtemelen.
mesela son bölümden bir önceki bölümde en son gördüğümüz sahne bir kapı ve kapının numarası 513. son bölüm de beşinci sezonun on üçüncü bölümü. walter bishop, fibonacci dizisini seviyordu, beş ve on üç sayıları fibonacci dizisinden. son sezondan başka aklımda kalan detay daha var. walter bishop, william bell hakkında "bizi sattı, dünyayı sattı" gibi şeyler söylerken arkada çalan şarkı dawid bowie'den "the man who sold the world" idi. yani dünyayı satan adam şarkının ismi. aklıma gelen başka örnek yok şimdilik.

diziden en çok beklediğim şey walter bishop ve william bell'in birlikte daha fazla bölümde görünmeleri idi. ikisinin bir arada olduğu yerlerde acayip zevk almıştım. ikisi konuşuyor etrafındakiler "ne diyo ya bunlar" diyen bir yüz ifadesi ile bu manyaklara bakıyor. bana bir arkadaşımla konuşmalarımızı hatırlattı. kendimiz söyleyip kendimiz gülerdik, başkasının anlaması için çok derin detayları ve bağlantıları bilmesi gerekirdi. mesela portakal ve dostoyevski arasındaki bağlantıyı kim kurabilirdi?

velhasıl kelam güzel diziydi.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim