gandalf – Tıbbiyeli Sözlük
Jrr Tolkien'ın orta dünyasında Ainur ırkından bir büyücüdür.ak asa ve glamdring adlı kılıcı kullanır.kılıç, yalnız dağ seferinde bulmuştur.

Sir ian mckellen tarafından canlandırılmaktadır.

Rahmetli istemi Betil tarafından seslendirilmekteydi.
Maia iken adı olórin'di. Ak Saruman, boz radagast ve ismi bilinmeyen iki mavi büyücü ile orta dünyaya istari adıyla gönderilmiştir. elf dilinde mithrandir ya da "gri gezgin", cüce dilinde tharkûn, güney dilinde incánus ve batı dilinde ise gri gandalf adıyla tanınıyordu. Elflere verilen üç güç yüzüğünden narya yani ateş yüzüğü'nü taşımaktadır. Yüzük kardeşliği moria madenlerinden geçerken khazad-dûm köprüsünde eski maia olan balrog durin'in felaketi ile dövüşürken ikisi de aşağı düşüp çarpışmaya devam etmişlerdir ve nihayetinde ikisi de ölmüştür. Sonrasında ise tanrı eru-ilúvatar kendisine pozitif ayrımcılığın alasını yapıp ak gandalf olarak hayata geri döndürmüştür.
nam-ı diğer mithrandir. kendisi bir maiar'dır. filmin ve kitabın en karizmatik karakteriniz bana göre. büyücülük yeteneği sonsuz olmadığı için daha bir samimi gelmektedir.
kapısına gelip ziyaret ettiği gamsız hobbitlerin başına istisnasız dert açan, söz verdiği yerlere zamanında gelmeyebilen, kurtarılmayı bekleyen iyi karakterlere yardımı son anda yetiştiren, dev kuşları niye sadece işler sarpa sarınca kullandığı merak konusu olan uzun piposunun hastası büyücü.