geleceğin popüler meslekleri

1-genetik mühendisliği (genom değerlendirmeleri ve işlemeleri alanında çalışacak olanlar sağlığın haritasını tekrar çizecek)
2-data analiz uzmanı (internet çağında çığ gibi büyüyen dataların kontrol ve analizini yapanlar bir nevi modern dünyanı tekrardan yorumlayıp bilgi üretecekler)
3-ekolojik enerji sistemleri mühendisliği (yeşil enerjinin değerini öğrenen dünya için bu sistemleri kuracak ve işleyecek olan kişiler enerji boyutunda yararlı ve sağlam temeller ile ülke ekonomisini kalkındıracak)

4-şaka yaptım en iyisi müteahhitliktir, arsa sahibi ile anlaşın, demirciden, çimentocudan kat karşılığı malzemenizi alın, bir iki emlak şirketi ile anlaşıp projenizi topraktan satıp, artı olarak sermaye üretin. yukarıda saydıklarım sana bana gelmez dostum, coğrafyamız farklı.
çekirdekten yetişme esnaf, tüccar, müteahhit vs.
bu mesleklerden birinin doktorluk olmayacağı kesin.
meksika solucan gübresiciliği
ineğin gübresini veriyosun bunlara bunlar yiyip daha iyisini çıkartıyorlar sürekli ürüyorlar ve çok verimli bir gübre ortaya çıkartıyorlar. bu işi yapanlar başkaları da yapsın diye uğraşıyorlar.
tıp değil mi ya? tıp değilse niye okuyoruz? oyuna mı geldim? ah baba ah....
bu dunya sagliksiz olmayacagindan doktorluk, kavgasiz olmayacagindan avukatlik, vicdani olarak dusunecek olursak da imam, papaz vb olmadan olmaz arkadasim. her devrin meslekleri bunlar gerisini bilmem.
sosyal medya fenomenliği.

bizde bu kafa oldukça..
şu sıra özel liselerde ilerde mesleğinin bundan başka bir şey olamayacağını düşündüğüm
(bkz: baba parasıyla starbucks'a çadır kuran tip)
bunun dışında geçenlerde mühendislikte okuyan bir arkadaşım doktorlugun 50 yıl içinde makinelere devredileceğini ve doktorlugun biteceğiyle ilgili şeyler söyledi ama ben inanmıyorum açıkçası. ben doktorlugun her çağın mesleği olacağını düşünüyorum. saygılar.
  • /
  • 2

içerik kuralları - iletişim